Annons

Annons

Annons

Engelbrektsloppet2017

Nytt deltagarrekord i Engelbrektsloppet efter biljettrusch

Över 3800 skidåkare är anmälda till Engelbrektsloppet. Bara sedan i fredags har det tillkommit 600 åkare till.

Under onsdagen hade Engelbrektsloppet 2214 anmälda, Engelbrektshalvan hade 927 anmälda och Kristinaloppet 700 anmälda. Sammanlagt är 3841 åkare anmälda.

I fredags var det cirka 3200 anmälda. En bidragande orsak kan vara att anmälningsavgiften är lite lägre fram till veckan innan loppen, så från och med måndag är det fullpris.

– I söndags när vi hade styrelsemöte var det runt 3600 anmälda och när jag kollade måndag morgon hade det kommit runt 200 till, säger Lars Holm, tävlingsledare.

Annons

Annons

5000 platser finns till loppen och även om de inte säljer slut så står det klart redan nu att Engelbrektsloppet slagit rekord.

Tidigare deltagarrekordet sattes 2015 då 3703 åkare deltog.

– Det känns jättekul såklart och att vi får ihop det här loppet. Det kommer också bli riktigt bra förhållanden som det ser ut, säger Fredrik Persson, marknadsansvarig Engelbrektsloppet.


Seth Jansson

023-936 36
seth.jansson@mittmedia.se

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan