På luciadagen den 13 december introducerar Tåg i Bergslagen och SJ en ny morgonavgång från Skinnskatteberg till Västerås via Fagersta. 06.30 avgår premiärturen från Skinnskatteberg för att 20 minuter senare stanna i Fagersta.
Det vill tågbolagen fira genom att bjuda morgonpigga resenärer på lussefika från en västmanländsk godsaksinstitution: Elsas konditori i Norberg.
Annons
Annons
– Tåg i Bergslagen verkar för pendlingen i regionen. Tätare avgångar på tider när människor reser till arbete och skola är mycket viktigt, och just fler avgångar under rusningstid är något som våra resenärer efterfrågar. Därför känns det bra att vi nu får ytterligare en avgång som gör det enklare att pendla med Tåg i Bergslagen, säger Martin Drakenberg, affärschef på SJ, i ett pressmeddelande.
Även de resenärer som reser med tåget från Västerås till Fagersta med avgång 08.50 kommer att bjudas på kaffe.
Läs också: Morgonpendlare får rättvist odlad banan
Den nya avgången innebär att det blir halvtimmestrafik på sträckan på morgon och eftermiddag samt att det blir möjligt att resa mellan Skinnsberg och Västerås utan byte både morgon och kväll. Eftermiddagståget kommer att avgå 16.05 från Västerås.