Annons

Annons

Annons

SM-kvartsfinal: Indianerna–Västervik

Storseger för Indianerna i första kvartsfinalen – har tio poängs marginal med sig till returen

Indianerna besegrade Västervik med 50–40 i första SM-kvartsfinalen – och har en tiopoängsledning med sig till returen på torsdag.
Laget anfördes, något oväntat, även poängmässigt av lagkaptenen Ludvig Lindgren som fixade en heatseger och en femetta i sina två första heat.

Lagkaptenen Ludvig Lindgren sken ikapp med solen efter två inledande femettor i SM-kvartsfinalen mot Västervik.

Bild: Jonas Brännmyr

Annons

Indianerna vann alltså med 50–40 i tisdagskvällens kvartsfinal hemma på Sannahed – och det var Ludvig Lindgren som anförde laget. Inte bara i sin roll som lagkapten, utan dessutom ute på banan. Efter att ”bara” ha kört in fyra heatsegrar på hela elitseriens grundserie slog han i kvartsfinalen först till med en vinst i reservheatet, före Anton Karlsson och Mikkel B Jensen, och följde sedan Chris Holder till en femetta framför Jensen och Peter Ljung i sitt andra heat.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan