Annons

Annons

Annons

Svinpesten

De får inte röja sin brandskadade skog

Gustav och Magdalena Andersson i Olsbenning är två av de största privata skogsägarna i vårt område. I juni drabbades de av skogsbranden på Målarberget. Nu hindrar restriktionerna efter svinpestutbrottet dem från att röja sin brandskadade skog.

”Det finns många osäkerhetsfaktorer. Vi vet inte vad som gäller”, säger skogsägare Magdalena Andersson i Olsbenning om restriktionerna efter fyndet av svinpest. Förutom att äga skog sitter hon i både kommunstyrelsen och kommunfullmäktige för Demokraterna i Norberg.

Bild: Lova Jappevik

Annons

Paret Andersson äger tillsammans cirka 450 hektar produktiv skogsmark. För Gustavs del handlar det om ett ägande som sträcker sig flera generationer bakåt. De säljer både timmer och ved. Allt detta läggs nu på vänt – restriktionerna som införts efter utbrottet av afrikansk svinpest utanför Fagersta omfattar deras skog. Beskedet kom som en överraskning.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan