Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Fejden mellan kyrkan och kommunen är över

Västanfors- Västervåla församling och Fagersta kommun har i dag träffat en överenskommelse, som innebär att samtliga pågående rättsärenden avbryts och alla mellanhavanden regleras slutligt.

Annons
Flera år av bråk om Sockenstugan är nu över. Kyrkan kommer från och med nu ansvara för dess framtid.

Den mångåriga fejden mellan kommunen och församlingen är därmed över. Överenskommelsen innebär också att den framtida relationen mellan båda parterna ska präglas av dialog och samråd. 

- Vi har nu lagt grunden för en god relation för framtiden, där vi bland annat är överens om hur skolpengar ska beräknas. Vi har även i enighet löst frågan om Sockenstugan, som nu övergår i församlingens ägo, säger Kyrkorådets ordförande Anders Linger.

- Detta är i första hand en stor vinst för kommunens invånare, som till största del också är församlingens medlemmar. Den konflikt som pågått i flera år är nu en gång för alla ur världen och bara det faktum att vi inte genomgår fler tvisteförhandlingar sparar skattemedel åt båda håll, säger Marino Wallsten (S), kommunalråd i Fagersta.

Mer läsning

Annons