Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

VI-profilen tar över herrlaget: "Roligt att få vara lite nervös igen"

Anders Jansson har klivit av som huvudtränare för VästeråsIrstas herrlag en tid på grund av familjeskäl.
Nu står det klart att Andreas Blomberg tar över under matchen mot Varberg.
"Jag har stora förhoppningar om att vi kan göra en bra match" säger han till klubbens hemsida.

Annons

Andreas Bamberg har många år bakom sig som spelare i VästeråsIrsta där han var uppskattad hos fansen.

Nu är han tillbaka i klubben.

Då huvudtränaren Anders Jansson på grund av familjeskäl inte kan vara tränare för VI för närvarande har Bamberg klivit in och tagit över rollen som tränare under till att börja med lördagens match mot Varberg på hemmaplan.

"Det känns bra, kul att träffa grabbarna. Roligt att få vara lite nervös igen. Jag har stora förhoppningar om att vi kan göra en bra match. Inga större förändringar, men jag har gått igenom lite på detaljnivå som förhoppningsvis kommer passa mot Varberg" säger Bamberg till klubbens hemsida.

Annons