Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Köpingbacken tvingas till operation – borta upp till nio månader

Köping HC får sig utan backen Emil Norstedt i början på säsongen.
På grund av en axelskada tvingas den egna produkten till operation.
– Jag vill spela hockey länge och då var det här nödvändigt, säger Norstedt.

Annons

När säsongen i höst drar igång för Köping HC tvingas laget klara sig utan backen Emil Norstedt.

Norstedt har under en längre tid haft problem med en axel, vilket nu gör att han tvingas till operation.

– Det är tråkigt såklart, men jag vill spela hockey länge och då var det här nödvändigt. Jag kommer vara med laget och träna det som går för att ta mig tillbaka så fort som möjligt, säger Norstedt till klubbens hemsida.

Emil Norstedt, här i tidigare klubben IFK Arboga.

Operationen ska genomföras i början på juni, och han beräknas bli borta från hockeyn i drygt nio månader.

– Emil är en Köpingskille som vi hoppas få behålla i många år till så på lång sikt är detta en investering för hans hockeykarriär. Vi vill vara åtta backar i truppen och det ser ut som om Emil missar stora delar av säsongen. Av den anledningen kommer vi rekrytera två backar till innan backsidan är fulltalig. Vi har haft spelare på besök under helgen och vi hoppas att det snart är på plats, säger klubbens Sportgrupp.

Annons