Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ung back lämnar Härnösand – klar för Surahammar: "Gillar att smälla på"

19-årige Jesper Nordin lämnar Västernorrland och flyttar söderut.
Den tunge backen lämnar sin moderklubb AIK Härnösand och är klar för spel med Surahammar i division 1.

Annons

Jesper Nordin på väg av isen.

– Det är en defensiv, lojal och storvuxen back som gillar att smälla på, har ett bra förstapass och inte räds att följa med i anfallen, säger Mattias Karlsson i Surahammars sportgrupp till klubbens webbplats.

För Plus-kunder: Säkrat kontrakt – tränarduon förlänger med Sura: "Vill slåss om topp 5"

Nordin kommer från Härnösand, men har ett förflutet i både Kramfors-Alliansen och i Östersunds IK. Under fjolårssäsongen återvände han till sin moderklubb och spelade då 27 matcher med klubbens A-lag i division 1. Den gångna säsongen tog Nilsson än mer ansvar och var assisterande lagkapten i A-laget, samt spelade med klubbens J20-lag, där han gjorde tio poäng, varav två mål, på 25 matcher.

Annons