Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Har varit ute efter forwarden flera år – nu är han klar för Fagersta: "Glad och nöjd"

Peter Byström lämnar Lundvika HF för Fagersta AIK.
I ett pressmeddelande berättar ordföranden Keijo Jokiniemi att han varit ute efter forwarden i flera år.
– Men av olika orsaker så har det inte blivit av förrän nu, förklarar Jokiniemi.

Annons

Peter Byström begränsades av skador förra säsongen och hann endast spela 13 matcher. På de tiden hann den 31-årige tvåvägsforwarden göra fyra mål och en assist för sitt Lundvika, som åkte ur division II i år.

Nu har Peter Byström skrivit på för Fagersta AIK.

– Peter är en kille som vi under de senaste säsongerna försökt locka till FAIK, men av olika orsaker så har det inte blivit av förrän nu. Jag är väldigt glad och nöjd över att han nu är vår spelare den kommande säsongen, säger klubbens ordförande, Keijo Jokiniemi, till klubbens hemsida.

Annons