Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tidigare spelaren gör comeback i VästeråsIrsta – som tränare

Sofia Olofsson la skorna på hyllan inför förra säsongen.
Nu gör hon comeback i A-laget – som assisterande tränare.
– Jag hoppas kunna bidra med mycket energi, ett stort driv och mycket glädje, säger hon till klubbens hemsida.

Annons

Sofia Olofsson tar steget in som assisterande tränare i VästeråsIrsta.

VästeråsIrsta har letat efter en ny assisterande tränare efter att Jessica Enström lämnat uppdraget.

Och under fredagen stod det klart vem som ersätter Enström.

Närmast från ett års frånvaro efter att hon lagt skorna på hyllan återvänder nu Sofia Olofsson till representationslaget hon representerade som spelare.

Under den gångna säsongen var hon med i klubbens sportråd på damsidan.

Nu väntar alltså tränaruppdrag för Olofsson.

– Jag hoppas kunna bidra med mycket energi, ett stort driv och mycket glädje. Med tanke på alla handbollsträningar jag själv har deltagit i under mina år hoppas jag även kunna komma med lite nya övningar och utmaningar från min egen träningsbank. Jag hoppas också att min förkärlek för försvarsspel kommer att avspegla sig på tjejerna, säger hon till klubbens hemsida.

Olofsson kommer nu att bli Frenne Båveruds högra hand.

– När Jessica aviserade att tiden inte skulle finnas framöver så var det från början det naturliga valet att ställa frågan till Sofia. Hon har under den gångna säsongen visat prov på ett äkta engagemang, hög ambition och en smittande driftighet i sitt samarbete med mig och övriga i sportrådet, säger han.

Annons