Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Nyckelspelaren stannar i VSK – har skrivit på för två år till: "Mycket hjärta till den här klubben"

Simon Jansson har 9 mål och 13 assist på 19 matcher för VSK den här säsongen.
Nu har han förlängt sitt kontrakt med klubben över säsongen 2019-20.
– Den här klubben känner man mycket för, det är den klubb man växt upp med och lärt sig bandyspelet, säger Jansson till klubbens hemsida.

Annons
Simon Jansson stannar i VSK. Bild: TT

Bandypuls sänder bandy-VM 2018

Efter flera säsonger i Edsbyn anslöt Simon Jansson till VSK inför säsongen 2015-16 och är nu en av lagets viktigaste pusselbitar och dessutom en del i den 26-mannatrupp som svenske förbundskaptenen tagit ut till VM i slutet av denna månad.

Och nu står det klart att det blir ytterligare säsonger i VSK för Jansson.

Under måndagen meddelade klubben nämligen att de kommit överens med kuggen om ett nytt kontrakt som sträcker sig till efter att säsongen 2019-20 tagit slut

– Det som ligger till grund för det är att helhetsbilden funkar bra, jag och familjen trivs bra i Västerås. Sen känner jag självklart att jag kan utvecklas mer är och vi har möjlighet att vinna allt vi ställer upp i. VSK som klubb ligger längst fram i utvecklingen både på plan och på sidan, säger Jansson till klubbens hemsida.

► (+) Dyster Jansson efter tappad poäng i Söderhamn: "Det är svårt att vara nöjd nu"

Klubbchefen Michael Camprese är mycket nöjd över att få behålla Köpingssonen i laget ytterligare en tid framöver.

– När vi fick hit Simon så kände vi att det är en spelare som vi vill vara här och som vi vill ha kvar. Vi har haft en dialog för att hitta en bra social situation för både Simon och sambon Sara och det finns en stark vilja hos båda två att stanna i Västerås och VSK. Vi har dessutom suttit ned med Simons arbetsgivare, Telebolaget, för att hitta en så bra situation som möjligt, säger Michael Campese.

► (+) Fem snackisar från Broberg–Västerås: "Just nu kryssar man mot ett missat slutspel"

Jansson: "Bit av hjärtat är rödblått"

Bandypuls Svensk elitbandys mediapartner: "Större än någonsin"

Så ser det ut i bandy-Sverige – tabeller och resultat från elitserien, allsvenskan och division 1

Bandypuls stora spelarenkät: "Har en tendens att se ut som hej-kom-och-hjälp-mig"

Annons