Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Fagerstatjejer fick chansen i landslaget

"Vi är stolta över våra tjejer".

Annons
Sara Penton, Fagersta CA.

Vid söndagens världscupdeltävling i cykel, som avgjordes i Vårgårda, fick både Sara Penton och Ida Erngren, Fagersta CA, dra på sig landslagsdressen. De körde tillsammans Hanna Nilsson, Linnea Sjöblom, Alexandra Nessmar och Emma Ahlstrand för Sverige.

– Vi är väldigt stolta att över båda våra tjejer kom med i detta tuffa race med hela värdseliten på plats, säger Fagersta CA:s Sten-Erik Zettervall.

Penton lyckades nu bäst av Fagerstatjejerna och slutade på 43:e plats. Vann gjorde belgiskan Jolienn De Hoore, tävlande för Wiggle Honda. Hon noterades för tiden 3.19.23 mot 3.22.21 för Penton. Svensk damcykels stora affischnamn Emma Johansson, som inte körde för landslaget utan för team Orica AIS, slutade åtta, tre sekunder efter De Hoore.

– Sara (Penton) gjorde verkligen en bra insats. Hon var uppe och drog, och tävlade hela loppet, säger Zettervall.

– Det här var ett riktigt bra cykellopp.

Ida Erngren tvingades bryta efter två av åtta varv.

– Det är något som inte stämmer för Ida, vi måste försöka ta reda på vad det är, säger Zettervall.

Resultat från Vårgårda finns här

Annons