Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Förre VSK-spelaren skriver nytt kontrakt med allsvensk klubb: "Väldigt stolta"

Förre VSK-spelaren Marcus Degerlund förlänger sitt kontrakt med den allsvenska klubben Hammarby. Det skriver stockholmsklubben på sin hemsida.

Annons

Marcus Degerlund, VSK Fotboll.

LÄS ÄVEN: Hammarbytränaren tror på Degerlund – i allsvenskan: ”Skulle förvåna mig mycket”

Inför säsongen 2016 lämnade Marcus Degerlund VSK Fotboll och kritade på för den allsvenska klubben Hammarby. Under sin första säsong i klubben gjorde mittbacken ett antal träningar med A-laget men var främst en viktigt kugge i klubbens U19-lag.

Sedan starten på 2017 har Degerlund tillhört A-truppen fullt ut och väljer alltså att förlänga sitt kontrakt med stockholmsklubben över 2018.

LÄS ÄVEN: Reportage: Okände västeråsaren i allsvenska storklubben

– Marcus har haft en mycket bra utveckling under 2016 och vi är väldigt stolta över att få fortsätta vidareutveckla honom i träning och match i ytterligare två år. Han har visat att hårt arbete i kombination med talang är rätt väg att gå, säger chefsscouten Mikael Hjelmberg till klubbens hemsida.

Annons