Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Klart: SHL-meriterad forward till BIK

Efter fem säsonger i Djurgården, med den senaste utlåningen till Västerås IK, är Daniel Bernhardt nu klar för BIK Karlskoga.
– Han har fina skills framförallt offensivt, säger BIK:s klubbchef Torsten Yngveson till klubbens hemsida.

Annons

Daniel Bernhardt har tillhört Djurgården i fem säsonger. Nu är han klar för BIK Karlskoga.

BIK Karlskoga har skrivit ett ettårskontrakt med Daniel Bernhardt. 21-åringen spelade fyra SHL-matcher för Djurgården och 28 matcher för Västerås IK där han stod för fem poäng (4+1) under förra säsongen.

- Vi ser stora uppsidor hos Daniel. Han har fina skills framförallt offensivt. I rätt miljö och med rätt förtroende tror vi att Daniel har stor utvecklingspotential. Det ska bli spännande att se vad han kan uträtta i BIK, säger BIK:s klubbchef Torsten Yngveson till klubbens hemsida.

Bernhardt är draftad av New York Rangers och kommenterar själv övergången så här:

– Att välja BIK var självklart för min del. BIK är en klubb som är väldigt duktiga på att utveckla spelare och samtidigt är ett topplag i Hockeyallsvenskan som spelar en rolig hockey, säger Bernhardt.

Annons