
LÄS MER: USA drar sig ur hemma-VM – med två veckor kvar: "En riktig miss"
Det amerikanska hockeyförbundet har ännu inte lyckats lösa tvisten med landets damlandslag. VM börjar på fredag, och förbundet jagar nu spelare som kan ställa upp i stället.
Förgäves.
Förbundet har kontaktat spelare i college, amatörer och spelare som aldrig ens spelat en juniorlandskamp. Men ingen nappar. Samtliga har backat landslagets strejk.
LÄS MER: Förbundets svar på världsmästarnas bojkott – skickar ett annat lag: "Sorglig dag"
Bakgrunden till bojkotten ligger i att spelarna vill ha bättre ekonomiska förutsättningar, och ska ha lyft frågor kring utrustning, logi och resor vid landslagsamlingarna.
Förbundet har bjudit in till dialog, men hittills har inga framsteg gjorts och spelarna håller fast vid sin bojkott.
LÄS MER: Stjärnan ringde hundra spelare – för att uppmuntra till VM-bojkott
Och nu kommer nya uppgifter om den infekterande situationen.
Det är hockeyagenten Allan Walsh som på sin Twitter skriver att även USA:s herrlandslag – av solidaritet till damlandslaget och dess strejk – kan bojkotta herrarnas VM-turnering.
"Det pratas bland amerikanska NHL-spelare om att vägra ställa upp i herrarnas VM av solidaritet till damerna", skriver Walsh.
Läs mer: Landslagsstjärnan om USA:s bojkott: "Stort av dem"
Läs mer: Tre Kronor får miljoner i medaljbonus – Damkronorna noll: "Rent ut sagt förjävligt"