Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

KHC värvar hemvändare från Nordamerika: "Framtiden framför sig"

Köping Hockey har gjort klart med sitt tredje nyförvärv – direkt från Nordamerika. Röglefostrade Ludvig Nilsson kommer närmast från spel i Philadelphia Jr. Flyers i EHL.
– Jag är grymt laddad inför den kommande säsongen med Köping Hockey, säger Nilsson till klubbens hemsida.

Annons

Ludvig Nilsson fostrades i Rögle BK, men det sista junioråret och det första senioråret tillbringade Ludvig i USA för collegehockey. 20-årigingen kommer närmast från spel i Philadelphia Jr. Flyers i EHL. Där stod forwarden för 43 poäng (18+25) på 44 matcher.

– Min styrka som spelare har alltid varit spelsinnet men jag skulle beskriva mig själv som en aggressiv ytterforward som gillar att spela fysiskt och gå hårt på mål men kan också hitta fina passningar, säger Nilsson till klubbens hemsida.

Köping Hockeys sportgrupp kommenterar Nilsson så här:

– Ännu en ung kille med framtiden framför sig. Ludvig besitter egenskaper vi saknar. Han är stor men kan ändå "lira". Ludvig får väldigt fina vitsord från sina ledare under Rögletiden. En lojal spelare som sliter för laget varje byte.

Annons