Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Klart: Hon förlänger med VästeråsIrsta

VästeråsIrsta har gjort klart med nästa kugge i sitt lagbygge. Nu meddelar klubben att Emilia Lövstad har förlängt sitt kontrakt.
– Trots perioder av väldigt lite speltid och civila arbetstider som skulle knäcka den bäste så har hon jobbar hårt, säger huvudtränaren Frenne Båverud till klubbens hemsida.

Annons

Skadebekymmer på vänsterkanten gjorde att VästeråsIrsta plockade in Emilia Lövstad som en back-up under slutet av förra sommaren. Nu får hon chansen att vara med från start.

– Trots perioder av väldigt lite speltid och civila arbetstider som skulle knäcka den bäste så har hon jobbar hårt på varje pass och varit stabil de gånger hon har fått speltid. Vi är glada att hon väljer att satsa vidare hos oss och nu får hon samma utgångsläge som alla andra i laget genom att vara med och slåss om platserna från start. Vi tror att det kommer att lyfta både Emilia och konkurrenterna på vänsterkanten till nya nivåer, säger Båverud till klubbens hemsida.

Annons