
LÄS MER: Svenskarna inledde bra - men Lindgren och Lindbäck slogs ut i semifinal i Friends Arena
Rospiggarnas Jason Doyle kom trea i lördagens GP-tävling på Friends arena. Men efter en näst intill perfekt grundomgång inkasserade han totalt 18 poäng under kvällen, vilket ger honom ett rejält grepp om VM-serien.
– Jag trodde aldrig att jag skulle ta 18 poäng. Finalen gick inte så bra men det handlar inte om att vinna varje GP, det handlar om att ta så många poäng som möjligt inför de tävlingar som återstår, säger Doyle till speedwaygp.com.
För Plus-kunder: Jonsson på bättringsvägen efter kraschen: "Några slags broskben bakom adamsäpplet gick av"
Efter insatsen i Stockholm leder Doyle nu VM-serien med 22 poäng när två tävlingar återstår. En i polska Torun, där han tappade VM-ledningen ifjol, och en avslutande tävling i australiska Melbourne.
– Jag kan inte sluta tänka på vad som hände i Torun förra året när vi ledde. Då inser man att vi fortfarande har mycket kvar att köra om, säger Doyle till sajten.
Om han lyckas hålla konkurrenterna bakom sig är det första gången i karriären som Doyle kan kalla sig själv för världsmästare.
– Jag vill inte ens tänka på det just nu. Det är så mycket som kan gå fel. Jag tar inte ut något förrän de faktiskt säger att jag är världsmästare.
LÄS MER: Jacob Thorssell i krasch i England – kan behöva operation
VM-serien 2017:
1) Jason Doyle, 132 poäng.
2) Patryk Dudek, 110.
3) Maciej Janowski, 108.
4) Fredrik Lindgren, 107.
11) Antonio Lindbäck, 72.