Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det i VM – resultat och matchfakta från alla matcher

Bandy-VM i Sandviken – söndag till söndag.
Här hittar du alla resultat och matchfakta från turneringen.

Annons

SÖNDAG

Sverige–Finland 8–2 (5–1)

Målen: 1–0 (4) Erik Pettersson (Daniel Berlin), 2–0 (10) Adam Gilljam (Per Hellmyrs), 3–0 (24) Erik Pettersson, straff, 4–0 (28) David Pizzoni Elfving (Per Hellmyrs), hörna, 5–0 (38) Daniel Mossberg (Patrik Nilsson), 5–1 (41) Markus Kumpuoja, 5–2 (56) Ville Aaltonen (Ilari Moisala), hörna, 6–2 (71) Erik Pettersson, straff, 7–2 (73) Erik Pettersson (Daniel Mossberg), 8–2 (74) David Pizzoni Elfving (Per Hellmyrs), hörna.

MÅNDAG

USA–Tyskland 9–4 (5–3)

Målen: 1–0 (3) Daren Richardson, straff, 2–0 (8) Kevin Brown, 2–1 (9) Alexander Kolyagin, 3–1 (10) Mike Lickteig, 3–2 (27) Michael Dunaev, hörna, 4–2 (28) Kevin Brown, 5–2 (36) Mike Carman, 5–3 (43) Alexander Kolyagin, 6–3 (64) Mike Lickteig, hörna, 7–3 (78) Alezxander Zitouni, 7–4 (81) Michael Dunaev, straff, 8–4 (84) Mike Carman, 9–4 (86) Jakob Blucher.

Vitryssland–Norge 1–10 (0–5)

Målen: 0–1 (4) Nikolai Rustad Jensen, straff, 0–2 (8) Sondre Bratvold Kristoffersen, 0–3 (25) Fredrik Randsborg, 0–4 (35) Nikolai Rustad Jensen, straff, 0–5 (40) Fredrik Randsborg, 0–6 (61) Sondre Bratvold Kristoffersen, 0–7 (62) Nikolai Rustad Jensen, 0–8 (66) Nikolai Rustad Jensen, hörna, 0–9 (76) Nikolai Rustad Jensen, 0–10 (82) Magnus Hogevold, 1–10 (87) Sergey Yusupov, hörna.

Kazakstan–Ryssland 2–9 (0–5)

Målen: 0–1 (4) Artem Bondarenko, 0–2 (5) Artem Bondarenko, 0–3 (32) Evgeny Ivanushkin, 0–4 (35) Artem Bondarenko, 0–5 (37) Alan Dzhusoev, 0–6 (47) Evgeny Ivanushkin, 0–7 (49) Janis Befus, 0–8 (58) Yury Shardakov, 0–9 (73) Artem Bondarenko, 1–9 (80) Artem Vshivkov, 2–9 (83) Rauan Issaliev.

TISDAG

Tyskland–Vitryssland 7–7 (2–5)

Målen: 0–1 (6) Konstantin Savchenko, 1–1 (11) Michael Dunaev, straff, 2–1 (16) Fedor Mironov, 2–2 (23) Matvey Azarenko, 2–3 (29) Dmitrii Artemenko, 2–4 (42) Matvey Azarenko, 2–5 (45) Evgeny Sviridov, straff, 3–5 (46) Alexander Kuznetsov, 4–5 (78) Michael Dunaev, 5–5 (82) Fedor Mironov, 6–5 (86) Michael Dunaev, straff, 6–6 (90+4) Dmitrii Artemenko, 6–7 (90+7) Sergey Yusupov, 7–7 (90+9) Paul Jr Savchenko.

Vitryssland vann straffläggningen med 4–3.

Norge–USA 8–3 (3–2)

Målen: 1–0 (3) Christian Randsborg, hörna, 2–0 (8) Eirik Bo Johnsen, 2–1 (12) Kevin Brown, 2–2 (23) Mac Williams, 3–2 (29) Fredrik Randsborg, 4–2 (46) Nikolai Rustad Jensen, 5–2 (48) Nikolai Rustad Jensen, 6–2 (52) Sondre Bratvold Kristoffersen, 7–2 (68) Fredrik Randsborg, 8–2 (81) Sondre Bratvold Kristoffersen, hörna, 8–3 (86) Daren Richardson, straff.

Ryssland–Finland 6–2 (2–0)

Målen: 1–0 (24) Alan Dzhusoev, 2–0 (27) Evgeny Ivanushkin, 3–0 (46) Yury Shardakov, 4–0 (50) Almaz Mirgazov, 4–1 (51) Pekka Rintala, 4–2 (54) Rolf Larsson, 5–2 (77) Yury Shardakov, 6–2 (89) Maxim Ishkeldin.

Sverige–Kazakstan 8–4 (3–2)

Målen: 0–1 (5) Sergey Pochkunov, 0–2 (10) Oleg Pivovarov, 1–2 (13) Patrik Nilsson, 2–2 (22) Daniel Andersson, 3–2 (38) Daniel Mossberg, 4–2 (47) Christoffer Edlund, 5–2 (53) Daniel Andersson, 5–3 (63) Sergey Pochkunov, 6–3 (66) Christoffer Edlund, 7–3 (80) Erik Pettersson, 7–4 (81) Alexander Nasonov, 8–4 (82) Patrik Nilsson.

ONSDAG

Tyskland–Norge 3–17 (3–8)

Målen: 0–1 (8) Nikolai Rustad Jensen, 0–2 (10) Nikolai Rustad Jensen, 0–3 (15) Eirik B Johnsen, 0–4 (19) Nikolai Rustad Jensen, 0–5 (27) Nikolai Rustad Jensen, 0–6 (29) Sondre Bratvold Kristoffersen, 0–7 (31) Kristian Hagen, 0–8 (32) Nikolai Rustad Jensen, 1–8 (37) Fedor Mironov, 2–8 (39) Michael Dunaev, 3–8 (43) Sergej Naab, 3–9 (47) Nikolai Rustad Jensen, 3–10 (48 Felix Callander, 3–11 (63) Sondre Bratvold Kristoffersen, 3–12 (72) Magnus Hogevold, 3–13 (74) Sondre Bratvold Kristoffersen, 3–14 (75) Nikolai Rustad Jensen, 3–15 (89) Felix Callander, 3–16 (90) Felix Callander, 3–17 (90+2) Felix Callander.

Vitryssland–USA 5–14 (3–7)

Målen: 1–0 (7) Sergey Yusupov, 1–1 (8) Dane Erickson, 2–1 (10) Yuri Zenkov, 2–2 (14) Mike Carman, 2–3 (17) Kevin Brown, 2–4 (18) Daren Richardson, 2–5 (20) Daren Richardson, 2–6 (21) Kevin Brown, 3–6 (34) Georgy Kudrin, straff, 3–7 (39) Kevin Brown, 3–8 (47) Mac Williams, 3–9 (48) Mike Lickteig, straff, 3–10 (55) Mike Carman, 3–11 (60) Kevin Brown, 4–11 (66) Sergey Yusupov, 5–11 (70) Vyacheslav Bratchenko, 5–12 (78) Kevin Brown, 5–13 (84) . Mike Lickteig, 5–14 (88) Mike Carman.

Kazakstan–Finland 3–5 (2–1)

Målen: 0–1 (12) Mikko Lukkarila, 1–1 (22) Anatoliy Golubkov, 2–1 (25) Rauan Issaliev, 2–2 (47) Tuomas Määttä, 2–3 (61) Rolf Larsson, 3–3 (63) Artem Vshivkov, straff, 3–4 (75) Markus Kumpuoja, 3–5 (87) Mikko Rytkönen, straff.

Ryssland–Sverige 6–10 (2–5)

Målen: 1–0 (11) Janis Befus, 1–1 (13) Christoffer Edlund (Daniel Mossberg), 1–2 (15) Erik Pettersson (Johan Löfstedt), 1–3 (18) Patrik Nilsson (Hans Andersson), 1–4 (26) Erik Pettersson (Adam Gilljam) 2–4 (35) Janis Befus (Alan Dzhusoev), 2–5 (45+1) Daniel Andersson (Hans Andersson), 2–6 (49) David Pizzoni Elfving (Per Hellmyrs), hörna, 3–6 (53) Evgeny Ivanushkin (Alan Dzhusoev), 3–7 (57) Erik Säfström (Daniel Berlin), 4–7 (74) Almaz Mirgazov (Maxim Ishkeldin), 5–7 (77) Almaz Mirgazov (Maxim Ishkeldin) 5–8 (79) Johan Löfstedt (Erik Säfström) hörna, 5–9 (88) Christoffer Edlund (Erik Säfström), 5–10 (90) Per Hellmyrs (Jesper Eriksson), 6–10 (90+2) Evgeny Ivanushkin, straff.

TORSDAG – KVARTSFINALER

Kazakstan–Norge 4–5 e. förl. (4–0)

Målen: 1–0 (21) Sergey Perminov, 2–0 (28) Sergey Pochkunov, 3–0 (30) Anatoliy Golubkov, 4–0 (43) Sergey Pochkunov, 4–1 (52) Felix Callander, 4–2 (58) Eirik B Johnsen, 4–3 (69) Nikolai Rustad Jensen, straff, 4–4 (85) Fredrik Randsborg, 4–5 (108) Petter Renström Moen.

Finland–USA 15–1 (8–1)

Målen: 1–0 (1) Mikko Lukkarila, 2–0 (10) Eetu Peukhuri, 2–1 (13) Mike Carman, 3–1 (18) Janne Rintala, 4–1 (20) Janne Rintala, 5–1 (23) Mikko Lukkarila, 6–1 (33) Rolf Larsson, 7–1 (42) Rolf Larsson, 8–1 (43) Jimi Heinonen, 9–1 (64) Rolf Larsson, 10–1 (67) Tuomas Määttä, 11–1 (69) Mikko Lukkarila, 12–1 (73) Juho Liukkonen, 13–1 (73) Tuomas Liukkonen, 14–1 (76) Jimi Heinonen, straff, 15–1 (83) Jimi Heinonen, straff.

Sverige–Tyskland 34–6 (17–2)

Målen: 1–0 (3) Daniel Andersson, 2–0 (4) Daniel Berlin, 3–0 (5) Daniel Andersson, 3–1 (6) Fedor Mironov, 3–2 (10) Alexander Kuznetsov, 4–2 (11) Christoffer Edlund, 5–2 (13) Adam Gilljam, hörna, 6–2 (16) Christoffer Edlund, 7–2 (17) Christoffer Edlund, 8–2 (18) Erik Pettersson, 9–2 (22) Erik Pettersson, straff, 10–2 (23) Patrik Nilsson, 11–2 (25) Patrik Nilsson, 12–2 (27) Jesper Eriksson, 13–2 (29) Daniel Andersson, 14–2 (35) Erik Pettersson, 15–2 (37) Daniel Andersson, 16–2 (37) Daniel Andersson,17–2 (45) David Pizzoni Elfving, 18–2 (47) Daniel Andersson, 18–3 (51) Paul Jr. Savchenko, 19–3 (52) Christoffer Edlund, 20–2 (53) Johan Löfstedt, 20–4 (54) Alexander Kuznetsov, 21–4 (57) Johan Löfstedt, 22–4 (58) Daniel Mossberg, 23–4 (63) Patrik Nilsson, 23–5 (64) Alexander Kuznetsov, 24–5 (66) Patrik Nilsson, 25–5 (67) Christoffer Edlund, 26–5 (69) Per Hellmyrs, 27–5 (73) Patrik Nilsson, 28–5 (78) Jesper Eriksson, 29–5 (80) Linus Pettersson, 30–5 (82) Per Hellmyrs, hörna, 31–1 (83) Patrik Nilsson, 31–6 (85) Michael Dunaev, 32–6 (87) Erik Pettersson, 33–6 (88) Christoffer Edlund, 34–6 (90) Daniel Andersson.

Ryssland–Vitryssland 17–0 (6–0)

Målen: 1–0 (8) Artem Bondarenko, 2–0 (18) Evgeny Ivahnushkin, hörna, 3–0 (20) Evgeny Ivahnushkin, 4–0 (31) Almaz Mirgazov, 5–0 (39) Almaz Mirgazov, hörna, 6–0 (41) Janis Befus, 7–0 (47) Aleksandr Antipov, 8–0 (54) Janis Befus, 9–0 (57) Evgeny Ivahnushkin, hörna, 10–0 (58) Evgeny Ivahnushkin, 11–0 (60) Aleksandr Antipov, hörna, 12–0 (64) Almaz Mirgazov, 13–0 (68) Nikita Ivanov, 14–0 (73) Evgeny Ivahnushkin, 15–0 (75) Evgeny Ivahnushkin, 16–0 (77) Nikita Ivanov, 17–0 (81) Almaz Mirgazov.

LÖRDAG

Placeringsmatcher

Tyskland–Vitryssland 12–7 (4–3)

Målen: 0–1 (9) Vyacheslav Bratchenko, 1–1 (15) Alexander Kuznetsov, 2–1 (21) Fedor Mironov, 2–2 (23) Matvey Azarenko, 3–2 (29) Paul Jr. Savchenko, 4–2 (36) Sergej Bitkov, 4–3 (44) Sergey Yusupov, 5–3 (48) Michael Dunaev, hörna, 6–3 (43) Michael Dunaev, straff, 7–3 (59) Michael Dunaev, straff, 7–4 (60) Vyacheslav Bratchenko, 8–4 (67) Alexander Kuznetsov, 9–4 (73) Fedor Mironov, 10–4 (74) Alexander Kolyagin, 10–5 (75) Matvey Azarenko, 11–5 (78) Michael Dunaev, 12–5 (82) Michael Dunaev, straff, 12–6 (89) Alexandr Kozlov, hörna, 12–7 (90+1) Mikhail Pashnev.

Kazakstan–USA 10–4 (4–2)

Målen: 0–1 (13) Mike Lickteig, 1–1 (17) Leonid Bedarev, 2–1 (25) Artem Vshivkov, straff, 3–1 (27) Evgeny Leonov, 4–1 (42) Evgeny Leonov, hörna, 4–2 (44) Peter Knutson, 5–2 (50) Leonid Bedarev, 6–2 (51) Sergey Pochkunov, 6–3 (59) Daren Richardson, 7–3 (64) Artem Vshivkov, 8–3 (69) Sergey Pochkunov, 8–4 (82) Daren Richardson, 9–4 (83) Oleg Pivovarov, 10–4 (88) Anatoliy Golubkov.

Semifinaler

Norge–Sverige 2–17 (0–8)

Målen: 0–1 (3) Erik Pettersson, 0–2 (10) Johan Löfstedt, 0–3 (24) Johan Löfstedt, 0–4 (26) Johan Löfstedt, 0–5 (29) Daniel Andersson, 0–6 (33) Erik Pettersson, 0–7 (34) Christoffer Edlund, 0–8 (39) Christoffer Edlund, 0–9 (51) Adam Gilljam, 0–10 (54) Patrik Nilsson, 0–11 (57) Adam Gilljam, 0–12 (63) Christoffer Edlund, 1–12 (64) Nikolai Rustad Jensen, 1–13 (68) Daniel Berlin, 2–13 (72) Eirik B Johnsen, 2–14 (74) Daniel Mossberg, 2–15 (77) Johan Löfstedt, 2–16 (78) Daniel Andersson, 2–17 (80) Christoffer Edlund.

Finland–Ryssland 4–6 (1–3)

Målen: 0–1 (26) Alan Dzhusoev, 0–2 (29) Janis Befus, 1–2 (31) Mikko Lukkarila, 1–3 (37) Alan Dzhusoev, 1–4 (51) Almaz Mirgazov, hörna, 2–4 (53) Pekka Rintala, 2–5 (81) Artem Bondarenko, hörna, 3–5 (83) Mikko Rytkönen, 4–5 (84) Juho Liukkonen, 4–6 (87) Yury Shardakov.

SÖNDAG

Bronsmatch

Finland–Norge 11–1 (4–1)

Målen: 1–0 (3) Juho Liukkonen, 1–1 (8) Nikolai Rustad Jensen, hörna, 2–1 (11) Markus Kumpuoja, hörna, 3–1 (26) Pekka Rintala, 4–1 (29) Juho Liukkonen, 5–1 (46) Juho Liukkonen, hörna, 6–1 (53) Teemu Määttä, 7–1 (63) Mikko Rytkönen, straff, 8–1 (75) Pekka Rintala, hörna, 9–1 (79) Samuli Helavuori, 10–1 (87) Tuomas Määttä, 11–1 (89) Pekka Rintala.

FINAL

Sverige–Ryssland 4–3 (1–3)

Målen: 0–1 (20, hörna) Janis Befus, 1–1 (23) Daniel Mossberg, 1–2 (41) Evgeny Ivanushkin, 1–3 (42, hörna) Almaz Mirgazov, 2–3 (61) Christoffer Edlund, 3–3 (84, hörna) Erik Pettersson, 4–3 (90+1, hörna) Adam Gilljam.

Mer läsning

Annons