Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Etapp två är avklarad

Så lyckas de lokala löparna i O-ringen.

Annons
Storstjärnan Tove Alexandersson leder damernas elitklass klart efter två etapper.

O-ringens andra etapp på måndagen bjöd på både fin och lättsprungen fjällterräng och svårare skogsorientering på Storfjället vid Högfjällshotellet i Sälen. En hel del omkastningar blev det i resultatlistorna när dagen summerades.

En som höll både stilen och huvudet kallt var OK Hedströmmens John Wallin i H80. En finfin andraplats på etappen betyder att John också nu ligger tvåa sammanlagt, drygt tre minuter efter omöjlige Rune Carlsson från Sundbyberg.

För OKH:s andre starke veteran, Ragnar Eriksson gick det lite tyngre. En rejäl bom på en av de svåra kontrollerna i skogen gjorde att Ragnar ramlade ner några pinnhål till nionde plats totalt.

På den första etappen briljerade några av ”våra” deltagare i Challenge-klasserna. Challenge innebär lite enklare, men längre orienteringsbanor. Fagerstas Maria Bylund var trea på den första etappen och behåller sin placering i 10-kilometersklassen trots en åttondeplats på måndagen. Ändå starkt löpt av Maria.

Norbergs Malin Björkqvist hade det lite tyngre på 5-kilometersbanan på måndagen. Söndagens sjätteplats byttes till en total nionde plats efter 13:e på etappen.

I H12-Kort visade åter Ludvig Bylund, Fagersta, fin form med en elfteplats.

En skadad fot hindrade inte NOK:s Lovisa Jonsson från att åter göra ett bra lopp i D20. Den här gången blev det en 13:e plats. Även NOK:s Jan Gottfridsson svarade för ett nytt bra lopp i H60, där han var 19:e på etappen, liksom Jan-Eric Hellgren i H60 Kort, 13:e på etappen.

I Motionsklasserna blev det placeringar topp-10 för OKH:s Malin Jonsson, D45 Motion, och Tova Jonsson i Open-1 samt NOK:s Agneta Gustafsson i D60 Motion. Bra jobbat också av NOK:s Rasmus Elmertoft som blev tolva i Open-8.

På tisdagen fortsätter tävlingen med medeldistans, återigen vid Högfjällshotellet.

Resultat efter två etapper, D10: 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 36.39 (1) 21.51, 94) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 57.57 (75) 33.17

D20: 1) Hanna Åberg, OK Landehof, 91.36 (1) 44.59, 12) Lovisa Jonsson, Norbergs OK, 106.08 (14) 55.39

D40K-2: 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 54.01 (1) 29.17, 92) Marie Berggren, Fagersta OK, 107.24 (103) 59.54

D50K: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 48.11 (1) 24.17, 46) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 69.23 (34) 33.00

D55: 1) Elisabeth Fries, Umeå OK, 62.21 (2) 31.53, 131) Marita Stadig, SK Trim/Virsbo, 148.11 (133) 81.30

D55K: 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 54.39 (1) 27.59, 86) Annelie Spolander, Norbergs OK, 95.25 (99) 55.24

D60: 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 54.19 (1) 30.37, 42) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 89.44 (39) 47.49

D70: 1) Katharina Mo Berge, Freidig, 64.48 (1) 31.47, 45) Gun-Britt Rosendahl, Fagersta OK, 134.37 (44) 72.22

D70K: 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 62.30 (2) 31.33, 50) Ingalill Westberg, SK Trim/Virsbo, 98.11 (56) 56.03, 51) Gurli Back, Fagersta OK, 99.37 (50) 51.26

D75: 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 63.17 (1) 32.54, 25) Monica Theuser Wengrud, Norbergs OK, 125.42 (28) 68.57

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 71.19 (1) 37.39, 4) Malin Jonsson, OK Hedströmmen, 75.38 (3) 40.25, 23) Helén Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 89.56 (38) 48.51

D55M: 1) Agneta Samuelsson, Fältjägarnas IF, 73.25 (3) 38.01, 39) Christina Englöf, Fagersta OK, 118.45 (31) 57.33, 41) Sylvia Broström, OK Hedströmmen, 119.11 (43) 62.41

D60M: 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 74.22 (1) 39.35, 13) Agneta Gustafsson, Norbergs OK, 93.52 (8) 46.39

H11: 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 32.07 (1) 14.30, 106) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 59.51 (142) 30.33

H12K: 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 31.42 (1) 16.57, 11) Edvin Berggren, Fagersta OK, 42.52 (11) 19.18

H13: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 42.03 (2) 22.38, 192) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 130.43 (190) 62.23

H15: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 57.35 (1) 28.54, 177) Thor Nilsson, Fagersta OK, 201.48 (166) 80.46

H16: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 57.50 (1) 30.05, 201) Alex Lindberg, Fagersta OK, 272.16 (199) 89.54

H17-20K: 1) Martin Nilsson, Snättringe SK, 71.11 (1) 33.44, 54) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 213.22 (53) 100.13

H21K-2: 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 80.24 (2) 41.47, 27) Viktor Funcke, Norbergs OK, 104.25 (37) 55.12, 106) Robert Broström, OK Hedströmmen, 130.15 (123) 69.48, 191) David Stadig, SK Trim/Virsbo, 212.15 (199) 116.22

H35K: 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 68.23 (1) 35.53, 122) Robert Hellgren, Norbergs OK, 120.03 (103) 58.39, 163) Henrik Hellgren, Norbergs OK, 142.09 (171) 76.10

H40K-1: 1) Mikko Pääkkönen, Ounasvaaran Hiihtoseura, 53.57 (1) 0.00, 155) Johan Ericson, Fagersta OK, 168.57 (147) 79.31

H40K-2: 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 72.28 (4) 39.10, 101) Niklas Olsson, Fagersta OK, 116.20 (117) 64.39

H45K-2: 1) Jonas Ivarsson, OK Hammaren, 61.12 (1) 31.46, 183) Mats Back, Fagersta OK, 127.23 (190) 78.25

H55: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 68.56 (2) 35.53, 177) Esko Stadig, SK Trim/Virsbo, 155.14 (186) 87.20

H55K: 1) Sune Södergrann, Tullinge SK, 58.24 (1) 26.20, 108) Johan Karlsson, Norbergs OK, 88.30 (110) 48.48, 121) Mats Bergman, Norbergs OK, 93.37 (92) 46.14

H60: 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 64.24 (1) 34.32, 18) Jan Gottfridsson, Norbergs OK, 77.57 (19) 41.10, 87) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 112.19 (63) 52.13

H60K: 1) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 58.52 (1) 31.44, 26) Jan-Eric Hellgren, Norbergs OK, 74.37 (13) 37.42

H65: 1) Anders Åberg, Tjällmo-Godegårds OK, 70.01 (1) 37.11, 51) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 91.28 (66) 51.15, 58) Johan Källman, Norbergs OK, 94.12 (69) 52.07

H65K: 1) Stanislav Lesnikov, Azimuth-SPB, 56.36 (3) 31.08, 122) Lars Wisell, Fagersta OK, 89.11 (146) 50.20, 130) Per-Olof Einarsson, Fagersta OK, 91.52 (144) 50.01

H70K: 1) Tage Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 49.03 (1) 24.43, 180) Rolf Westberg, SK Trim/Virsbo, 123.17 (163) 52.51

H75: 1) Kurt Åberg, OK Tisaren, 73.30 (1) 37.23, 9) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 82.36 (11) 46.46

H80: 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 57.31 (1) 28.41, 2) John Vallin, OK Hedströmmen, 60.48 (2) 30.45, 35) Elof Back, Fagersta OK, 101.36 (35) 45.15, 46) Per Nilsson, Fagersta OK, 161.17 (47) 66.13

H45M: 1) Niklas Larsson, IK Uven, 80.32 (1) 38.08, 5) Stefan Jonsson, OK Hedströmmen, 89.06 (12) 49.55

H55M: 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 67.24 (2) 38.17, 30) Mats Broström, OK Hedströmmen, 102.26 (32) 53.52

H65M: 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 90.46 (4) 53.43, 30) Gunnar Klingberg, Karbennings GoIF, 140.56 (23) 65.45

U1: 1) Melker Sundström, Hestra IF, 30.15 (1) 17.04, 95) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 44.28 (75) 23.25

U2: 1) Emil Skepp, Sävedalens AIK, 28.37 (63) 28.37, 297) Ludvig Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 110.00 (358) 70.13

Open 1: 1) Axel Larsson, Laxå OK, 44.31 (2) 24.49, 2) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 48.23 (4) 25.03, 63) Margareta Dahlström, OK Hedströmmen, 93.24 (72) 49.21

Open 3: 1) Thomas Boman, Skattkärrs SOK, 57.05 (1) 26.38, 287) Maria Ahlberg, Norbergs OK, 137.39 (221) 63.42

Open 4: 1) Axel Svenningsson, Lunds OK, 80.38 (3) 40.56, 104) Vanda Kuthanova, Fagersta OK, 174.21 (30) 52.11

Open 5: 1) Henrik Ohrt, Sol Tranås, 53.47 (2) 26.43, 120) Lars-Åke Bylund, Fagersta OK, 88.01 (96) 40.58

Open 8: 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 57.04 (2) 30.26, 8) Rasmus Elmertoft, Norbergs OK, 69.37 (12) 34.15, 22) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 78.23 (37) 40.21

Open 9: 1) Erik Persson, Oppsal Orientering, 94.39 (5) 52.50 Open 10: 1) Erik Kindlundh, FK Finn, 72.50 (11) 39.57

Challenge D 10: 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 114.57 (1) 59.08, 3) Maria Bylund, Fagersta OK, 124.33 (8) 63.12

Challenge H 10: 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 87.38 (5) 41.30

Challenge D 5: 1) Klara Ask, Markbygdens OK, 69.53 (1) 37.14, 9) Malin Björkqvist, Norbergs OK, 81.45 (13) 45.37

Challenge H 5: 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 62.20 (1) 34.05, 16) Dan Arvidsson, Norbergs OK, 79.54 (21) 42.17

Mer läsning

Annons