Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Fyra fajters från Västerås Fight Club uttagna till svenska landslagstruppen i MMA

Tobias Harila, Zoran Milic, Robin Roos och Taylan Isik.
Det är de fyra fajters från Västerås Fight Club som finns med i den svenska landslagstruppen i MMA som släpptes under måndagen.
Jörgen Hamberg blir en av coacherna.

Annons
Jonathan Ring, till vänster, mot Robin Roos, Västerås Fight Club, till höger.

Den svenska landslagstruppen i MMA för 2018 släpptes under måndagen. De namn som är rankade etta och tvåa ingår i landslaget medan de som är trea eller fyra är reserver.

Här är hela truppen:

DAMER

Stråvikt, -52,2 kilo:

1) Nina Back, Föreningen Söders Fight Gym.

2) Anna Astvik, Pancrase Shootfighting Sällskap.

Flugvikt, -56,7 kilo:

1) Elin Öberg, Combat Academy IF Täby.

2) Anja Saxmark, Gladius MMA IF.

Bantamvikt, -61,2 kilo:

1) Frida Vastamäki, Djurgårdens IF Kampsportsförening.

Fjädervikt, -65,8 kilo:

1) Jessica Forslund Reis, Kampsportscentret LSS.

HERRAR

Flugvikt, -56,7 kilo:

1) Sebastian Gonzalez, Föreningen Redline.

2) Dennis Rydén, Gladius MMA IF.

3) Zoran Milic, Västerås Fight Club.

Bantamvikt, -61,2 kilo:

1) Renato Vidovic, Gladius MMA IF.

2) Jonny Touma, Combat Academy IF Täby.

3) Fadi Asfar, Pancrase Shootfighting Sällskap.

4) Pontus Hedqvist, Föreningen Kraftverket Jujutsu Academy.

Fjädervikt, -65,8 kilo:

1) Amir Malekpour, Pancrase Shootfighting Sällskap.

2) Hoger Salih, Djurgårdens IF Kampsportsförening.

3) Jimmie Nilsson, Coloseum Skövde.

Lättvikt, -70,3 kilo:

1) Tobias Harila, Västerås Fight Club.

2) Navid Badi, Gladius MMA IF.

3) Mario Markus, GBG MMA & BJJ IF.

Weltervikt, 77,1 kilo:

1) Robin Roos, Västerås Fight Club.

2) Axel Karlsson, Gladius MMA IF.

3) Oskar Karlström Biller, Nova MMA IF.

4) Tobias Söderberg, Mjölby Fight gym.

Mellanvikt, -83,9 kilo:

1) Andreas Berg, Föreningen Söders Fight Gym.

2) Alexander Lindgren, Samurang Fightcenter IF.

3) Heytham Rahbi, Gladius MMA IF.

4) Nabil Malki, Allstars Kampsportsförening.

Lätt tungvikt, -93,0 kilo:

1) Anton Turkalj, GBG MMA & BJJ IF.

2) Robin Larsson, Nova MMA IF.

3) Mustafa Atrakchi, RenYi Umeå IF.

4) Taylan Isik, Västerås Fight Club.

Tungvikt, -120,2 kilo:

1) Anton Andersson, Gladius MMA IF.

Supertungvikt, +120,2 kilo:

1) Irman Smajic, Kampsportscentret LSS.

Förbundskaptener

Christer Ringblom och Anders Ohlsson.

Coacher

Anders Jonsson, Axel Gruvaeus, Besam Yousef, Fredrik Eliasson, Jimmie Jensen, Jörgen Hamberg, Oliver Enkamp, Peter Dalström, Tomas Haaranen och William Pont.

Källa: Svenska Budo & Kampsportsförbundet.

Mer läsning

Annons