Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LISTA: Så gick det för lagen

I FP:s bevakningsområde har ett lag degraderats och ett lag lagts ner.

Annons

I marknadsområdet totalt (bevakningsområden för Fagersta-Posten, Bärgslagsbladet/Arboga Tidning, VLT, Sala Aallehanda och Avesta Tidning) har elva lag avancerat, 13 lag degraderats och fyra lag lagts ner.

Summering av fotbollssäsongen 2013 i Västmanland och södra Dalarna samt delar av Uppland:

FAGERSTA-POSTENS BEVAKNINGSOMRÅDEDiv 4 Västmanland (Fagersta Södra IK): Kvar i division 4.

Div 5 Västmanland (Skinnskatteberg SK): Kvar i division 5.

Div 6 Västmanland (Norberg/Högfors FK, Heds IF): Hed till division 7, Norberg/Högfors kvar i division 6.

Div 6 Södra Dalarna (Söderbärke GOIF): Kvar i division 6 södra Dalarna..

Div 7 Västmanland västra (Virsbo IF, Riddarhytte SK): Kvar i division 7.

Div 3 Damer Västmanland (Västanfors IF FK): Kvar i division 3.

Div 4 Damer Västmanland (Västanfors IF FK U): Drog sig ur, finns inte kvar.

BÄRGSLAGSBLADET/ARBOGA TIDNINGS BEVAKNINGSOMRÅDEDivision 3 västra Svealand (Kungsör BK och Köping FF): Kvar i division 3.

Division 4 Västmanland (Arboga Södra, Kolsva IF, Munktorps BK och Medåkers IF): Munktorp till division 3, Medåker till division 5, Kolsva och Arboga Södra kvar i division 4..

Division 6 Västmanland herrar (Värhulta AIS, Forsby FF och Valskogs IK): Forsby oklart (föll till division 7, men kan klara sig kvar eftersom division 6-lag dragit sig ur), Värhulta och Valskog kvar i division 6.

Division 7 västra Västmanland herrar (Götlunda IF, Somaliska FF, Wahlsta SK och Himmeta IF): Himmeta upp till division 6, Götlunda, Somaliska och Wahlsta kvar i division 7.

Division 2 norra Svealand damer (Forsby FF, Arboga Södra och Kolsva IF): Forsby till division 1, Kolsva till division 3, Arboga Södra kvar i division 2.

Division 3 Västmanland damer (Forsby FF U1 och Arboga Södra U1): Arboga Södra U1 har utgått från serien, Forsby FF U1 kvar i division 3.

SALA ALLEHANDAS BEVAKNINGSOMRÅDEDivision 3 södra Svealand (Heby AIF, Sala FF): Heby till division 4, Sala FF kvar i division 3.

Division 5 norra Uppland (Tärnsjö IF): Kvar i division 5.

Division 5 Västmanland (Norrby SK, Västerfärnebo AIK): Kvar i division 5.

Division 6 västra Uppland (Heby AIF 2, Morgongåva SK): Heby 2 drog sig ur och lades ner, Morgongåva kvar i division 6.

Division 6 norra Uppland (Tärnsjö IF 2, Östervåla IF): Östervåla till division 7, Tärnsjö kvar i division 6.

Division 6 Västmanland (Ransta IK): Till division 5.

Division 7 Östra Västmanland (Grällsta IF, Sätra IF): Kvar i division 7.

Division 7 västra Uppland (Runhällens BOIS, Harbo IF): Kvar i division 7.

Division 8 västra Uppland (Vittinge IK, Östervåla IF 2, Morgongåva SK 2): Kvar i division 8.

Division 2 norra Svealand damer (Östervåla IF): Kvar i division 2.

Division 4 Västmanland damer (Norrby SK): Till division 3.

Division 5 västra Uppland damer (Östervåla IF 2): Kvar i division 5.

Division 6 Uppland damer (Heby AIF): Till division 5.

VLT:S BEVAKNINGSOMRÅDEDivision 1 norra herrar (Västerås SK): Kvar i division 1.

Division 2 norra Svealand herrar (Skiljebo SK, Västerås IK och Syrianska IF Kerburan): VIK till division 3, Skiljebo och Syrianska kvar i division 2.

Division 3 södra Svealand herrar (IK Franke och Juventus IF): Kvar i division 3.

Division 1 södra Svealand damer (Västerås BK30, Rytterne IS, Gideonsbergs IF och Västerås IK): VIK till division 2, GIF utgick, BK30 och Rytterne kvar i division 1.

Division 2 norra Svealand damer (Irsta IF): Kvar i division 2.

U19 allsvenskan norra (Västerås SK, Skiljebo SK): Båda ner till U19 division 1.

U19 division 1 norra Svealand (Syrianska IF Kerburan): Kvar i U19 division 1.

Division 4 Västmanland herrar (Assyriska FC, Hallstahammar SK, IFK Västerås, IK Oden, Irsta IF, Surahammar FK, Västerås BK30): Oden till division 5, övriga kvar i division 4.

Division 5 Västmanland herrar (Bosnisk SK, Dingtuna GIF, Gideonsbergs IF, Romfartuna GIF, Skultuna IS, Sörstafors-Kolbäck FK, Tillberga IK, Tortuna SK): Tortuna till division 4, Dingtuna till division 6, övriga kvar i division 5.

Division 6 Västmanland herrar (Västerås SK U, Babylon FK, FC Sporting Västerås, IFK Ekberga: Kvar i division 6.

Division 7 Västmanland herrar (Ramnäs IF, FC Europé Juniors, Kazakiska IF, Barkarö SK): Ramnäs till division 6, övriga kvar i division 7.

Division 3 Västmanland damer (Västerås IK U, Gideonsbergs IF U, Västerås BK30 U, Romfartuna GIF): VIK U1 till division 2 – om de får gå upp till samma serie som A-laget, annars GIF till division 2. Övriga kvar i division 3.

Division 4 Västmanland damer (Rytterne IS U1, Irsta IF U1, Surahammars FK, IFK Västerås, Västerås SK U): Kvar i division 4.

AVESTA TIDNINGS BEVAKNINGSOMRÅDEDiv 3 Södra Norrland (Avesta AIK): Kvar i division 3 södra Norrland.

Div 5 Södra Dalarna (Skogsbo AIF): Gick upp till division 4 Dalarna.

Div 6 Östra Dalarna (Krylbo IF): Gick upp till division 5 södra Dalarna.

Div 7 Södra Dalarna (Horndals IF, Näs IF, Fors IK): Kvar i division 7.

Div 2 norra Svealand damer (Avesta DFF): Åkte ner till division 3 Dalarna.

Div 4 Dalarna damer (Avesta AIK, Skogsbo AIF): Kvar i division 4.

Division 1 norra Svealand U17 (Avesta AIK): Kvar i division 1 U17.

Mer läsning

Annons