Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Maria har tätkänning i Sälen

”I dag var det tufft, men det har gått ganska bra”.

Annons
Maria Bylund, Fagersta OK.

Tredje etappen av O-ringen i Sälen avgjordes under onsdagen, och bjöd på medeldistans för de flesta klasserna. Återigen med en hel del klättring och utförslöpning och delvis i ett lurigt skogsparti. Maria Bylund, Fagersta OK, fortsätter att imponera i Challenge D10.

– I dag var det tufft, men det har gått ganska bra, säger Maria när hon pustar ut i målfållan och beskriver sitt lopp.

– Titta på den här sträckan, vilken klättring, säger hon och ruskar på huv’et. Sträckan hon visar innebar klättring i stort sett uppför hela Storfjället vid Högfjällshotellet. Och ja, den sträckan var verkligen tuff.

– Men det gick bra, har inte missat mycket, men det är några tjejer som springer ruskigt fort, säger Maria som blev sexa på etappen och ligger trea sammanlagt.

Härlig prestation av Maria Bylund som ändå inte var helt nöjd med måndagens masstart:

– Nej, då blev det lite stressigt och rörigt när alla jagade och man inte vågade lita helt på sig själv. Men nu vet jag inför torsdagens nya masstart.

Challenge innebär lite enklare, men längre orienteringsbanor.

Lite missnöjd var NOK:s Lovisa Jonsson, efter att ha startat tidigt och missat alldeles för mycket, som hon själv tyckte.

– Usch vad jag virrade, säger Lovisa, som ändå blev gladare ju längre dagen gick och när hon såg att även konkurrenterna missade.

Lovisa är nu elva sammanlagt i D20.

Som väntat håller OKH-veteranerna John Vallin i H80 och Ragnar Eriksson i H75 ställningarna. Båda blev etappfyror och ligger tvåa respektive fyra i sammandraget.

NOK:s Malin Björkqvist i Challenge D5 inkasserade också en finfin sjätteplats och ligger femma totalt.

Bland topp-10 på den regniga tredje etappen hittar vi också OKH:s Tova Jonsson i Open 1, NOK:s Agneta Gustafsson i D 60 Motion och FP:s utsände Johan Källman som efter två misslyckade lopp i H65 nu fick tillbaka lite av det stukade självförtroendet.

Onsdagen är välbehövlig vilodag innan O-ringen avslutas med två etapper vid Lindvallen på torsdag och fredag.

Resultat totalt efter tre etapper

H21E: 1) Jerker Lysell, Rehns BK, 150.46 (2) 12.28

D21E: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 131.44 (1) 12.40

H20E: 1) Olli Ojanaho, Ounasvaaran Hiihtoseura, 139.58 (6) 25.07

D20E: 1) Tilda Johansson, OK Orion, 127.24 (1) 29.44

H18E: 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 106.48 (1) 21.44

D18E: 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 109.38 (1) 23.56

H21E2: 1) Felix Späth, Lillomarka OL, 165.46 (2) 26.00

D21E2: 1) Johanna Erlandsson, Stora Tuna OK, 162.39 (1) 31.52

H18E2: 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 108.47 (3) 23.20

D18E2: 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 136.30 (11) 30.32

D10: 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 56.43 (2) 20.04, 101) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 93.30 (138) 35.33

D20: 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 123.44 (2) 30.05, 11) Lovisa Jonsson, Norbergs OK, 140.55 (17) 34.47

D40K-2: 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 78.07 (1) 24.06, 92) Marie Berggren, Fagersta OK, 155.28 (90) 48.04

D50K: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 70.56 (1) 22.45, 42) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 104.04 (47) 34.41

D55: 1) Elisabeth Fries, Umeå OK, 86.28 (1) 24.07, 127) Marita Stadig, SK Trim/Virsbo, 202.59 (120) 54.48

D55K: 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 90.01 (14) 35.22, 78) Annelie Spolander, Norbergs OK, 137.25 (55) 42.00

D60: 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 85.02 (7) 30.43, 42) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 132.42 (42) 42.58

D70: 1) Katharina Mo Berge, Freidig, 98.37 (2) 33.49, 44) Gun-Britt Rosendahl, Fagersta OK, 221.10 (49) 86.33

D70K: 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 96.35 (1) 34.05, 34) Ingalill Westberg, SK Trim/Virsbo, 141.36 (17) 43.25, 55) Gurli Back, Fagersta OK, 167.23 (63) 67.46

D75: 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 91.02 (1) 27.45, 25) Monica Theuser Wengrud, Norbergs OK, 177.09 (25) 51.27

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 100.06 (3) 28.47, 7) Malin Jonsson, OK Hedströmmen, 108.19 (24) 32.41, 33) Helén Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 130.30 (74) 40.34

D55M: 1) Agneta Samuelsson, Fältjägarnas IF, 107.00 (4) 33.35, 31) Sylvia Broström, OK Hedströmmen, 164.40 (19) 45.29, 34) Christina Englöf, Fagersta OK, 166.19 (26) 47.34

D60M: 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 108.43 (1) 34.21, 9) Agneta Gustafsson, Norbergs OK, 133.02 (6) 39.10

H11: 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 47.45 (1) 15.38, 92) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 92.47 (105) 32.56

H12K: 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 53.12 (6) 21.30, 10) Edvin Berggren, Fagersta OK, 67.39 (16) 24.47

H13: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 63.10 (2) 21.07, 169) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 168.08 (106) 37.25

H15: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 80.03 (3) 22.28, 169) Thor Nilsson, Fagersta OK, 282.51 (177) 81.03

H16: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 80.14 (3) 22.24, 195) Alex Lindberg, Fagersta OK, 354.18 (199) 82.02

H17-20K: 1) Martin Nilsson, Snättringe SK, 96.25 (3) 25.14, 51) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 249.27 (26) 36.05

H21K-2: 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 101.49 (2) 21.25, 26) Viktor Funcke, Norbergs OK, 133.06 (27) 28.41, 103) Robert Broström, OK Hedströmmen, 166.48 (113) 36.33, 183) David Stadig, SK Trim/Virsbo, 251.52 (136) 39.37

H35K: 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 94.30 (2) 26.07, 118) Robert Hellgren, Norbergs OK, 160.55 (107) 40.52, 162) Henrik Hellgren, Norbergs OK, 192.12 (157) 50.03

H40K-1: 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 89.43 (1) 22.29, 153) Johan Ericson, Fagersta OK, 221.08 (159) 52.11

H40K-2: 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 94.42 (1) 22.14, 92) Niklas Olsson, Fagersta OK, 151.47 (81) 35.27

H45K-2: 1) Mats Christiansson, Uddevalla OK, 89.14 (1) 24.07, 175) Mats Back, Fagersta OK, 171.46 (154) 44.23

H55: 1) Lasse Jansson, Gävle OK, 93.12 (1) 23.34, 175) Esko Stadig, SK Trim/Virsbo, 212.49 (179) 57.35 H55K: 1) Sune Södergrann, Tullinge SK, 81.07 (1) 22.43, 95) Johan Karlsson, Norbergs OK, 123.27 (79) 34.57, 117) Mats Bergman, Norbergs OK, 130.48 (102) 37.11

H60: 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 93.26 (6) 29.02, 46) Jan Gottfridsson, Norbergs OK, 129.13 (111) 51.16, 80) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 151.24 (63) 39.05

H60K: 1) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 85.44 (9) 26.52, 21) Jan-Eric Hellgren, Norbergs OK, 105.30 (30) 30.53

H65: 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 102.31 (11) 28.39, 45) Johan Källman, Norbergs OK, 123.49 (10) 28.37, 85) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 143.36 (137) 52.08

H65K: 1) Sven Bergström Trolin, Forsa OK, 84.05 (9) 27.09, 122) Lars Wisell, Fagersta OK, 131.06 (136) 41.55, 128) Per-Olof Einarsson, Fagersta OK, 134.17 (142) 42.25

H75: 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 108.42 (1) 33.07, 4) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 119.22 (4) 36.46

H80: 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 78.54 (1) 21.23, 2) John Vallin, OK Hedströmmen, 88.10 (4) 27.22, 36) Elof Back, Fagersta OK, 147.34 (40) 45.58, 46) Per Nilsson, Fagersta OK, 225.42 (48) 64.25

H45M: 1) Niklas Larsson, IK Uven, 108.06 (2) 27.34, 6) Stefan Jonsson, OK Hedströmmen, 122.23 (21) 33.17

H55M: 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 96.31 (1) 29.07, 28) Mats Broström, OK Hedströmmen, 143.48 (20) 41.22

H65M: 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 123.03 (1) 32.17, 32) Gunnar Klingberg, Karbennings GoIF, 210.42 (37) 69.46

U1: 1) Elias Zederin, OK Nackhe, 44.20 (1) 12.25, 88) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 61.35 (86) 17.07

U2: 1) Sofia Olsson, IK Hakarpspojkarna, 57.10 (9) 18.30, 273) Ludvig Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 150.47 (298) 40.47

Open 1: 1) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 70.52 (7) 22.29, 47) Margareta Dahlström, OK Hedströmmen, 151.58 (118) 58.34

Open 3: 1) Frida Berglin, Karlskrona SOK, 87.09 (1) 29.39, 246) Maria Ahlberg, Norbergs OK, 227.52 (403) 90.13

Open 5: 1) Elias Möller, Skåneslättens OL, 91.45 (1) 33.18, 257) Lars-Åke Bylund, Fagersta OK, 216.20 (448) 128.19

Open 8: 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 89.58 (5) 32.54, 5) Rasmus Elmertoft, Norbergs OK, 106.39 (13) 37.02

Challenge D 10: 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 182.47 (1) 67.50, 3) Maria Bylund, Fagersta OK, 198.54 (6) 74.21

Challenge D 5: 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 112.33 (1) 40.33, 5) Malin Björkqvist, Norbergs OK, 135.38 (6) 53.53

Challenge H 5: 1) Oscar Molin, Boxholm-Mjölby OL, 104.58 (2) 38.28, 18) Dan Arvidsson, Norbergs OK, 132.34 (31) 52.40

Lovisa Jonsson, Norbergs OK.
Maria Bylund, Fagersta OK.

Mer läsning

Annons