Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Medaljregn när DM avgjordes

OKH-löparna trivdes med långdistans.

Annons

Orienterarnas DM-tävlande fortsatte i helgen med medel- och långdistansen i Odensvi utanför Köping. På medeldistans hade inte norra länsdelens löpare turen med sig. Bara OKH:s John Vallin i äldsta herrklassen knep en seger.

På söndagens längre banor gick det desto bättre. OK Hedströmmen tog tre guld genom John Vallin i H80, Ragnar Eriksson i H75 och Roger Åsberg i H55. Fagersta OK fyllde på med två guld genom Maria Bylund i D45 och Carl-Erik Berglöw i H60. Fagerstatjejen Cecilia Einarsson, tävlande för Västerås SOK, vann guldet i D21 på både medel och lång.

Kommande helg körs natt-DM i Hallstahammar och sedan stafett med Norbergs OK som arrangör. Även Dalarna avgör sitt stafett-DM i Norberg.

Resultat, Köping, DM Medeldistans: D16, 3 230 m (8 deltagare): 1) Agnes Källström, Sala OK, 35.01, 6) Hanna Eriksson, Norbergs OK, 47.34.

H12, 2 660 m (13): 1) Simon Svensson, Västerås SOK, 21.08, 5) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 25.43, 9) Arvid Eriksson, Norbergs OK, 30.53, 11) Edvin Berggren, Fagersta OK, 33.36.

D10, 1 900 m (5): 1) Amanda Bäck, Arboga OK, 15.26, 2) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 16.47.

H35, 4 320 m (4): 1) Martin Oldaeus, Västerås SOK, 38.02, 4) Henrik Hellgren, Norbergs OK, 48.46.

D45, 3 000 m (5): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 24.14, 3) Maria Bylund, Fagersta OK, 28.24.

D50, 2 810 m (5): 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 28.30, 3) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 33.27.

D60, 2 600 m (5): 1) Anna-Karin Johansson, Vandrarringen, 28.51, 4) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 35.46.

H60, 3 230 m (6): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 29.14, 4) Lars Silvervret, OK Hedströmmen, 38.05.

H65, 3 000 m (12): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 24.40, 4) Johan Källman, Norbergs OK, 27.57, 8) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 29.52.

D70, 2 340 m (5): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 27.33, 4) Gun-Britt Rosendahl, Fagersta OK, 1.06.09.

D75, 2 130 m (5): 1) Maud Bengtsson, Sala OK, 29.48, 4) Birgit Haglund, OK Hedströmmen, 1.04.31.

H75, 2 740 m (9): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.02, 2) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 28.07.

H80, 2 230 m (5): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 30.33, 3) Elof Back, Fagersta OK, 40.36.

U2, 2 660 m (6): 1) Hugo Zetterberg, Västerås SOK, 37.28, 2) Ida Paanan, Fagersta OK, 39.48.

Öppen motion 1, 2 120 m (3): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 14.59, 3) Gurli Back, Fagersta OK, 33.53.

Öppen motion 3, 2 550 m (7): 1) Johan Vånsjö, Arboga OK, 28.06, 2) Linn Rydén, OK Hedströmmen, 32.00.

Öppen motion 5, 3 350 m (14): 1) Hans Älvegran, Avesta OK, 37.07, 4) Lars-Åke Bylund, Fagersta OK, 50.20, 10) Lennart Eriksson, Norbergs OK, 1.07.24.

Öppen motion 7, 3 160 m (6): 1) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 35.17, 2) Helén Liljebrand, do, 41.16.

Öppen motion 8, 4 470 m (7): 1) Mattias Andersson, IK Gandvik, 38.33, 3) Robert Broström, OK Hedströmmen, 40.13.

Öppen motion 17, 3 160 m (5): 1) Nils Olsson, Vandrarringen, 37.03, 5) Sylvia Broström, OK Hedströmmen, 1.06.44.

Långdistans: H14, 3 940 m (7): 1) Emil Ahlström, Västerås SOK, 37.16, 7) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 1.17.55.

H12, 3 020 m (12): 1) Simon Svensson, Västerås SOK, 28.00, 9) Edvin Berggren, Fagersta OK, 47.24, 10) Kalle Andersson, OK Hedströmmen, 55.42.

D10, 2 790 m (5): 1) Vilma Thulin, Västerås SOK, 35.48, 5) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 41.23.

D40, 5 040 m (7): 1) Eva Ode, Västerås SOK, 50.23, 7) Marie Berggren, Fagersta OK, 1.32.45.

D45, 4 340 m (5): 1) Maria Bylund, Fagersta OK, 45.30, 2) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 46.05.

H55, 5 530 m (7): 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 51.47, 2) Jan-Olov Bergman, Västerås SOK, 51.59.

D60, 3 490 m (4): 1) Anna-Karin Johansson, Vandrarringen, 45.49, 2) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 47.07.

H60, 4 990 m (6): 1) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 48.56, 4) Lars Silvervret, OK Hedströmmen, 1.00.29.

H65, 4 340 m (10): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 37.57, 3) Johan Källman, Norbergs OK, 43.40.

H75, 3 490 m (5): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 37.31, 2) Kuno Österlund, Västerås SOK, 38.30.

H80, 2 900 m (1): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 54.29.

U1, 2 790 m (9): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 31.44, 6) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 54.19.

Öppen motion 3, 3 270 m (7): 1) Anders Andersson, OK Hedströmmen, 41.35, 3) Anders Andersson, do, 59.28, 4) Maria Jaxner, do, 59.32.

Öppen motion 5, 3 400 m (10): 1) Patrik Frisk, Västerås SOK, 31.27, 4) Lars-Åke Bylund, Fagersta OK, 43.15.

Öppen motion 8, 5 190 m (7): 1) Martin Juhlin, Västerås SOK, 53.16, 6) Esko Stadig, SK Trim/Virsbo, 1.20.27, 7) Mats Thunwall, do, 1.20.56.

Mountainbikeorientering: D50, 6 450 m (6): 1) Lisbeth Celander, Kristinehamns OK, 53.07, 5) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 1.01.37.

H60, 6 450 m (5): 1) Sven-Olov Pettersson, Sala OK, 44.27, 4) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 53.25.

Mer läsning

Annons