Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Mittmedias jättesatsning på livesänd sport – 48 sändningar på en vecka

Mittmedia fortsätter storsatsa på livesänd sport.
48 livesändningar förra veckan – och nu väntar bland annat slutspelet i speedway.
– Den stora vinnaren är våra kunder, säger Mattias Wallström, ansvarig för sportens affärsutveckling på Mittmedia.

Annons
Folkrace och innebandy var två av de sporter som direktsändes i Mittmedia under förra veckan.

I fjol förvärvade koncernen bland annat Europa Leauge-matcherna Fola Esch-Östersund och Paok-Östersund och sände över 300 matcher under 2017, från Europa League ner till de lägsta lokala fotbollsserierna.2018 har Mittmedia växlat upp ytterligare, bland annat genom sin unika storsatsning på Elitettan, samarbeten med VK och Norran kring division 1-fotboll och samarbeten med Spring Media kring elitserien i speedway.

– Vi är offensiva och framåt i den digitala utvecklingen och där är livesport en väldigt viktig del för oss. Vi ser i våra analyser att det är ett av de innehåll som engagerar absolut mest, säger Mattias Wallström.

Ett färskt exempel är sändningen från cupmatchen FC Gute-Östersunds FK i torsdags, en rättighet som Mittmedia förvärvade från C More, som hade över 13 000 inloggade startade strömmar.

– Det är en av våra bästa tv-siffror någonsin och ett tydligt bevis på att när något av våra lokala flaggskepp spelar match så ska vi livesända, om möjligheten finns, säger Mattias Wallström.

Förra veckan inleddes med livesänd match, Västervik-Masarna, i speedwayens elitserie i måndags och avslutades med en superhelg med 32 livesändningar inom sport under helgen.

– Vårt live-tv-nav och sportens teknikansvarige, Johan Solum, har varit nyckeln i detta, genom att se till att vi tekniskt kunde leverera alla dessa sändningar. Det här visar att vår tv-organisation klarar av att leverera den tv som våra användare förväntar sig 2018, säger Evelina Davidsson, tv-chef på Mittmedia.

Satsningarna fortsätter kommande dagar, närmast med Vetlanda-Västervik i SM-kvartsfinal i kväll.

Här är hela listan – 48 sport-livesändningar på en vecka

Måndag, 20 augusti:

Speedway, elitserien: Speedway: Västervik-Masarna

Tisdag 21 augusti:

Fotboll, division 5 Ångermanland: Nätra GIF-Molidens IK

Speedway, elitserien: Rospiggarna-Lejonen

Onsdag 22 augusti:

Fotboll, svenska cupen: Nyköpings BIS-GIF Sundsvall

Bandy, träningsmatch: Västerås SK-Hammarby

Fotboll, nyhetssändning: Analys av Saman Ghoddos nya klubb

Ishockey, eftersnack från matchen Modo–Björklöven

Torsdag 23 augusti:

Fotboll, Svenska cupen: Akropolis IF-Örebro SK

Fotboll, Svenska cupen: FC Gute-Östersund

Fotboll, svenska cupen: Västerås SK-IK Brage

Fredag 23 augusti:

Ishockey, nyhetssändning: Efter Modos värvning av Tobias Enström

Segling: Kappseglings-SM

Ishockey, Proofdoor cup: Surahammars IF-IFK Arboga

Fotboll, division 4 Dalarna: Slätta SK U-Forssa BK

Fotboll, division 6 Uppland: Rö-Rimbo 2

Ishockey, Proofdoor Cup: Köping HC-Västerås IK

Lördag, 25 augusti

Ridsport: Segersjödagarna, dressyr

Innebandy, Xelent Cup: FBC Bollnäs - Hudik/Björkberg IBK

Motor, Mittmedia Cup i folkrace från Ljusdal

Fotboll, nyhetssändning: Efter GIF Sundsvalls träning inför derbyt

Segling: Kappseglings-SM

Fotboll, div 2 dam: Stöde–Huge

Fotboll, nyhetssändning: Efter Östersunds FK:s träning inför derbyt

Innebandy, Xelent Cup: Gävle GIK - Sundsvall FBC

Ishockey, Proofdoor cup: IFK Arboga–Västerås IK

Fotboll, elitettan: Kvarnsvedens IK–IF Böljan

Fotboll, division 2: IFK Östersund–Hudiksvall

Fotboll, division 2: Skiljebo SK-Bollnäs GIF

Ridsport, Segersjödagarna, hoppning

Innebandy: Xelent cup, FBC Bollnäs-Sundsvall FBC

Fotboll, division 1: Karlslunds IF HFK-BK Forward

Fotboll, division 4 Hälsingland: Hudiksvalls SK-Strands IF

Ishockey, Proofdoor cup Surahammars IF-Köping HC

Innebandy, Xelent cup: Hudik/Björkberg IBK-Gävle GIK

Söndag, 26 augusti:

Segling: Kappseglings SM

Motor, Mittmedia Cup i folkrace från Ljusdal

Innebandy, Xelent cup: Sundsvall FBC-Hudik/Björkberg IBK

Ishockey, Proofdoor Cup: VIK-Surahammars IF

Innebandy, Xelent cup: Gävle GIK-FBC Bollnäs

Fotboll, nyhetssändning: Från Örebro SK:s träning

Fotboll, Elitettan: IK Uppsala Fotboll-Ljusdals IF

Fotboll, division 1: Sandvikens IF-Team TG FF

Innebandy, Xelent cup: Bronsmatch

Ishockey, Proofdoor Cup: Köping HC-IFK Arboga

Fotboll, division 1: Syrianska FC-Rynninge IK

Fotboll, division 1 dam: Gefle-Rimbo

Fotboll, nyhetssändning: Eftersnack från Östersunds FK-GIF Sundsvall

Innebandy, Xelent cup: Finalen

Mer läsning

Annons