Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

O-ringen – etapp 5

Här finns alla lokala resultat från O-ringens sista etapp

Annons

H21E: 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 304.12 (1) 81.04

D21E: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 264.11 (1) 68.48

H20E: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 264.55 (4) 65.18

D20E: 1) Johanna Öberg, OK Linné, 232.21 (3) 51.49

H18E: 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 194.48 (4) 45.57

D18E: 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 200.16 (5) 49.02

H21E2: 1) Juha Sorvisto, Vaajakosken Terä, 328.17 (3) 84.14

D21E2: 1) Anna Persson, FK Göingarna, 302.48 (1) 67.29

H18E2: 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 197.57 (1) 45.36

D18E2: 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 234.17 (4) 50.03

D10: 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 96.40 (10) 22.06, 92) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 156.32 (73) 28.33

D20: 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 214.17 (1) 47.31, 5) Lovisa Jonsson, Norbergs OK, 238.35 (3) 52.50

D40K-2: 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 140.56 (6) 34.53, 91) Marie Berggren, Fagersta OK, 276.39 (100) 65.18

D50K: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 131.58 (20) 32.20, 44) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 175.59 (65) 37.53

D55: 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 150.27 (2) 34.45, 121) Marita Stadig, SK Trim/Virsbo, 349.30 (122) 79.55 D55K: 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 154.20 (3) 30.34, 61) Annelie Spolander, Norbergs OK, 215.40 (45) 39.55

D60: 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 146.49 (1) 31.29, 46) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 237.33 (61) 54.15

D70: 1) Katharina Mo Berge, Freidig, 159.53 (2) 33.01, 44) Gun-Britt Rosendahl, Fagersta OK, 361.34 (45) 82.36

D70K: 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 172.46 (8) 42.16, 26) Ingalill Westberg, SK Trim/Virsbo, 233.33 (22) 45.24

D75: 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 170.20 (1) 38.17, 24) Monica Theuser Wengrud, Norbergs OK, 317.55 (19) 59.57

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 173.37 (3) 41.09, 6) Malin Jonsson, OK Hedströmmen, 190.05 (14) 47.41, 22) Helén Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 218.15 (30) 51.48

D50M: 1) Anne-Guri Jevne, Hamar OK, 186.18 (6) 49.26

D55M: 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 175.13 (1) 36.30, 25) Christina Englöf, Fagersta OK, 263.07 (16) 53.21, 32) Sylvia Broström, OK Hedströmmen, 281.05 (31) 63.26

D60M: 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 181.37 (1) 39.53, 8) Agneta Gustafsson, Norbergs OK, 222.23 (5) 41.50

H11: 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 83.49 (1) 20.32, 96) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 155.58 (75) 29.25

H12K: 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 95.49 (7) 22.27, 8) Edvin Berggren, Fagersta OK, 121.28 (23) 29.03

H13: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 110.45 (1) 26.10, 139) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 263.44 (139) 54.41

H14: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 115.18 (2) 25.29

H14K: 1) Tor Rönnestrand, Frösö IF, 109.33 (2) 25.17

H15: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 146.26 (1) 37.20, 144) Thor Nilsson, Fagersta OK, 463.50 (152) 106.39

H17-20K: 1) Albin Bergkvist, OK Kåre, 169.10 (1) 37.03, 41) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 366.45 (21) 63.04

H21K-2: 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 200.36 (1) 52.08, 16) Viktor Funcke, Norbergs OK, 241.39 (19) 59.31, 74) Robert Broström, OK Hedströmmen, 296.48 (49) 70.30, 159) David Stadig, SK Trim/Virsbo, 431.16 (158) 105.19

H35: 1) Stefan Sjölund, Skogslöparna, 226.20 (6) 55.48

H35K: 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 172.14 (3) 41.03, 101) Robert Hellgren, Norbergs OK, 276.53 (94) 58.09, 146) Henrik Hellgren, Norbergs OK, 335.32 (156) 77.10

H40K-1: 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 163.06 (2) 39.40, 139) Johan Ericson, Fagersta OK, 394.05 (142) 84.14

H40K-2: 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 167.27 (1) 37.10, 88) Niklas Olsson, Fagersta OK, 268.44 (108) 64.51

H45K-2: 1) Jukka Viskari, Hiidenkiertäjät, 157.48 (5) 37.26, 158) Mats Back, Fagersta OK, 300.55 (151) 63.28

H55: 1) Lasse Jansson, Gävle OK, 158.42 (1) 32.26, 156) Esko Stadig, SK Trim/Virsbo, 337.11 (138) 63.08

H55K: 1) Mikael Eriksson, VK Uvarna, 156.01 (1) 34.06, 93) Mats Bergman, Norbergs OK, 225.45 (85) 49.07, 118) Johan Karlsson, Norbergs OK, 247.28 (110) 53.50

H60: 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 166.03 (2) 34.54, 47) Jan Gottfridsson, Norbergs OK, 231.44 (81) 53.46, 66) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 252.33 (70) 51.50

H60K: 1) Arnfinn Pedersen, Gjø-Vard OL, 152.24 (1) 31.27, 17) Jan-Eric Hellgren, Norbergs OK, 179.16 (16) 35.34

H65: 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 176.04 (1) 37.51, 35) Johan Källman, Norbergs OK, 209.35 (59) 47.34, 103) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 273.14 (138) 70.31 H65K: 1) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 152.57 (1) 31.32, 118) Lars Wisell, Fagersta OK, 240.48 (119) 48.08, 132) Per-Olof Einarsson, Fagersta OK, 251.05 (120) 48.28

H80: 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 146.20 (1) 34.27, 2) John Vallin, OK Hedströmmen, 172.46 (5) 43.05, 40) Per Nilsson, Fagersta OK, 400.32 (42) 94.34

H45M: 1) Niklas Larsson, IK Uven, 180.43 (1) 39.56, 5) Stefan Jonsson, OK Hedströmmen, 215.58 (21) 55.20

H55M: 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 173.39 (1) 45.04, 31) Mats Broström, OK Hedströmmen, 271.29 (39) 78.55

H65M: 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 220.23 (10) 57.14, 29) Gunnar Klingberg, Karbennings GoIF, 359.07 (34) 83.14

U1: 1) Elias Zederin, OK Nackhe, 74.56 (2) 15.21, 81) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 103.34 (167) 25.52

U2: 1) Edvin Åtting, Linköpings OK, 93.42 (1) 17.20, 249) Ludvig Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 235.38 (221) 36.06

Open 1: 1) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 110.12 (1) 18.21, 34) Margareta Dahlström, OK Hedströmmen, 229.59 (59) 31.30

Open 5: 1) Elias Olsson, OK Kroppefjäll, 156.04 (1) 29.46, 227) Lars-Åke Bylund, Fagersta OK, 406.13 (418) 129.31

Challenge D 10: 1) Maria Bylund, Fagersta OK, 364.57 (1) 98.51

Challenge D 5: 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 186.09 (1) 36.56, 7) Malin Björkqvist, Norbergs OK, 222.08 (6) 42.17

Challenge H 5: 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 187.51 (13) 45.33, 24) Dan Arvidsson, Norbergs OK, 235.49 (52) 67.59

2-days Difficult: 1) Kristian Dahlström, IFK Mora OK, 62.29 (1) 34.18, 7) Rasmus Elmertoft, Norbergs OK, 79.54 (11) 47.00

Mer läsning

Annons