
Drivern Tommy Wikström har en lång karriär bakom sig. Han har tagit SM-silver och vunnit cuper. Co-drivern Nicklas Persson å andra sidan har inte lika många troféer i skåpet. Men han kommer i alla fall betyda mycket i bilen i sommar.
– Tidigare har jag haft lite olika co-drivers när jag har kört 7-klubbars. Nu blir det lite roligare med Nicklas eftersom han är med hela tiden, säger Tommy Wikström.
Tillsammans inleder de tävlingssäsongen i dag när de kör Eskilstuna Sprintcup. Tävlingen körs på bana och Tommy Wikström känner sig säker på duons förmåga.
– Vi siktar på att vinna, säger han och får beröm av Nicklas Persson:
– Tommy skulle konkurrera på Sverigenivå om vi hade tillräcklig budget.
Sommarens stora mål är ändå 7-klubbars som drar i gång 1 maj. Två tävlingar kördes under februari, men det är till våren och sommaren Wikström och Persson ska prestera.
De senaste två åren har Tommy Wikström kommit trea som A-förare med sin tvåhjulsdrivna bil i grupp H. Därför är siktet inställt på något liknade i år.
– Vi siktar på en pallplacering i år igen, helt klart, säger Wikström.
Redan nu har de dock smygstartat när de gjorde en tävling tillsammans i Riddarhyttan i februari. Men flera störningsmoment i skogen gjorde att paret inte fick en klockren start på samarbetet.
– Då blev vi osams. Tommy är en väldig tävlingsmänniska, Nicklas Persson.
– Men du då, ropar Wikström.
En tuff start på samarbetet, låter det som?
– Haha, nej då. Vi skrattade gott åt det när vi åkte därifrån.
Duon säger att de ska åka mest för att ha roligt i sommar. Det är det som är målet. Men trots det lyser tävlingsinstinkterna igenom när de pratar om sommarens race. Väl på startlinjen är det full fart som gäller.
– Det är adrenalinkicken men är ute efter, säger Persson och får medhåll av Wikström:
– När man åker till tävlingen gör man det bara för att det är kul. Men väl på startlinjen vill man åka så fort som möjligt såklart.
Till dagens tävling i Eskilstuna finns sju ekipage med från Fagersta MK. Som A-förare medverkar Mikael Wisti, Nisse Strömgren, Mats Palmqvist, Stefan Palmér och Tommy Wikström.
B-förare är Jocke Öhman och Robert Strömgren.