Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det för de lokala åkarna i Engelbrektsloppet

Nu är resultaten för Engelbrektsloppet här. Här hittar du tiderna för de lokala åkarna i loppen.

Annons

Herrar Tävling

Resultat Engelbrektsloppet 2014

1) Erik Wickström, Ulricehamns IF, 2:41:46

2) Joakim Engström, IFK Mora, 2:41:47

3) Emil Ekman, Ulricehamns IF, 2:42:01

4) Håkan Löfström, Årsunda IF, 2:43:36

5) Ronnie Löf, Högbo GIF, 2:43:38

6) Martin Gotting, Ulricehamns IF, 2:44:13

7) Ronny Wedin, Norbergs SK, 2:44:30

8) Andre’ Jakobsson, Östersunds SK, 2:44:30

9) Fredrik Ousbäck, IFK Skövde Skidklubb, 2:44:55

10) Patrik Lind, Torshälla Nyby IS, 2:45:40

19) Olof Malm, Norbergs CK, 2:49:48

28) Juhani Ronkainen, Norrbärke SK/Smedjebacken, 3:00:12

30) Ulf Haglund, SK Skinnsberg, 3:02:01

39) Magnus Hult, Norrbärke SK, 3:03:51

40) Vilgot Österlund, Norbergs OK, 3:03:55

41) Niklas Björklund, NORRBÄRKE SK, 3:04:10

48) Anders Ekh, Team Original, 3:05:19

67) Fredrik Larsson, Norbergs OK, 3:10:54

79) Tony Sundén, Fagersta Södra, 3:12:42

91) Johan Andersson, Norbergs CK, 3:14:05

92) Thomas Johansson, Norbergs OK, 3:14:14

101) Patric Wilhelmsson, Norbergs CK, 3:17:25

116) Lars Ekebergh, Fagersta Södra IK, 3:20:50

130) Rickard Forsell, Norbergs OK, 3:24:39

142) Andreas Bertilsköld, Fagersta Södra IK, 3:26:02

159) Staffan Magnius, Föreningen Engelbrektsloppet, 3:29:15

191) Andreas Hermansson, ABB IF, 3:36:26

195) Urho Hakso, Norbergs SK, 3:36:41

215) Lasse Nordström, Engelbrektsloppet, 3:40:35

245) Leo Brodin, Engelbrektsloppet, 3:47:14

277) Jan Gottfridsson, Norbergs OK, 3:53:14

299) Lars Hedkvist, Norbergs CK, 3:58:22

304) Anders Palmkvist, Fagersta Södra IK, 3:59:09

309) Dennis Andersson, Norbergs CK, 3:59:59

312) Kenth Pettersson, Karbenning GoIF, 4:02:13

316) Per Ågren, Engelbrektsloppet, 4:03:22

319) Samuel Rydberg, Norbergs OK, 4:04:14

325) Jan-Olav Boeriis, Fagersta Södra IK, 4:05:43

332) Henrik Rydberg, Norbergs OK, 4:09:05

333) Joakim Karlsson, sveaskogif, 4:09:06

367) Jens Linered, Engelbrektsloppet , 4:20:25

370) Pär Brodén, Fagersta Södra IK, 4:20:57

385) Mikael Helgesson, Engelbrektsloppet, 4:27:08

399) Björn Klasman, Engelbrektsloppet, 4:34:06

417) Anders Olsson, Sk Trim, 4:45:30

425) Tomas Tärnfors, Engelbrekt, 4:53:51

427) Markus Hartman, Engelbrekt, 4:54:51

434) Kurt Jensen, Engelbrektsloppet, 5:04:22

445) Ulf Berglund, Föreningen Engelbrektsloppet, 5:09:29

447) Erik Haglund, Engelbrektsloppet, 5:10:26

482) Mathias Johansson, Föreningen Engelbrektsloppet, 7:07:39

Damer Tävling:

1) Nina Lintzén, Årsunda IF, 2:58:08

2) Karin Vemhäll, Rembo IK, 3:01:22

3) Ingelin Clausen, Sørbråten IL, 3:16:55

4) Camilla Johansson, Norbergs OK, 3:25:44

5) Sandra Hansson, Kvarnsvedens GoIF , 3:32:08

6) Maria Strömberg Bylund, Fagersta Södra IK, 3:32:09

7) Åsa Bäck, Himmeta IF, 3:34:24

8) Lena Koskinen, Sågmyra SK, 3:38:47

9) Kristin Brodin, Engelbrektsloppet, 3:41:19

10) Sofia Holmgård, Kils OK, 3:43:33

13) Lova Rydberg, ABB IF, 3:51:20

21) Kristina Bäckstrand, Norbergs OK, 4:15:15

29) Kristina Elf, Axa Sportsklubb, 4:24:01

52) Kersti Perle, Engelbrektsloppet, 5:35:51

59) Liane Blom, Föreningen Engelbrektsloppet, 6:26:38

62) Keiandokht Mohebi, Föreningen Engelbrektsloppet, 7:07:40

Herrar Motion:

1) Marcus Nilsson, Lulekamraterna, 3:20:46

2) Göran Klinga, Lidingö, 3:22:18

3) David Timner, Risets Raketer, 3:23:32

4) Peter Bergstrand, Motala AIF OL, 3:25:43

5) Linus Svensson, Grönahögs IK, 3:26:00

6) David Ermeskog, Farsta, 3:29:12

7) Henrik Westerberg, AXA Sports Club, 3:30:32

8) Jonatan Aronsson, OK Tisaren, 3:31:35

9) John Kärrbrink, Yuppie Ski Club, 3:32:50

10) Johan Sjöqvist, Saltsjö Boo, 3:33:26

12) Björn Hage, Fagersta, 3:33:30

22) Joakim Koski, Fagersta, 3:41:21

37) Ralf Öster, Engelbrektsloppet, 3:49:34

56) Daniel Rosendahl, Tandvårdsgruppen, 3:56:11

69) Niclas Wickman, H, 4:00:16

78) Mats Thunwall, SK Trim/Virsbo, 4:03:59

84) Oscar Axmon, Norbergs familjeläkarmottagning, 4:05:43

85) Jens Bengtsson, Tandvårdsgruppen, 4:05:49

90) Filip Wirefors, Engelbrektsloppet/Stockholm, 4:06:16

97) Jens Noaksson, Engelbrektsloppet, 4:09:02

122) Kalle Brammås, Norrbärke SK, 4:16:28

138) Andreas Magnusson, Andrema, 4:19:18

140) Tommy Ingemarsson, Vasaloppsklubben Hedemora , 4:19:37

146) Petteri Olkkola, Sollentuna, 4:20:49

155) Micael Mathsson, Norbergs OK, 4:23:05

178) Mikael Arbman, Engelbrektsloppet, 4:27:14

183) Stefan Olsson, Halvarsviken, 4:27:50

184) Magnus Nilsson, Fagersta, 4:27:52

190) Gunnar Johansson, Mötesplats löpning, 4:29:28

206) Roger Pettersson, Norberg, 4:32:17

207) Martin Danarp, Engelbrektsloppet, 4:32:27

208) Jerker Danarp, Engelbrektsloppet, 4:32:28

299) Johan Dahlin, Krylbo Electra, 4:49:51

300) Mats Ohlsson, PJ industriservice, 4:49:52

313) Anders Jansson, Fagersta, 4:52:14

394) Matthias Köhler, Föreningen Engelbrektsloppet, 5:08:35

399) Håkan Dahlén, Föreningen Engelbrektsloppet, 5:09:29

423) Erik Brusling, Dunshammars Jaktskytte, 5:13:32

428) Daniel Fällman, Engelbrektsloppet, 5:14:17

476) Fredrik Magnusson, Fagersta, 5:24:22

558) Adrian Langendal, Flängan is, 5:43:58

573) Mikael Ladman, Norberg, 5:48:30

643) Andreas Sandin, Norberg, 6:10:06

653) Pierre Pettersson, engelbreksloppet, 6:16:49

657) Alexander Burton, Engelbrektsloppet, 6:17:38

658) Francis Burton, Engelbrektsloppwt, 6:17:42

690) Josef Wigren, Engelbrektsloppet, 6:34:30

719) Bertil Backlund, Föreningen Engelbrektsloppet, 6:50:03

755) John Pilling, Engelbrektsloppet, 7:40:46

756) Lars Levin, Engelbrektsloppet, 7:45:10

Damer Motion:

1) Joanna Bertlin, Uppsala, 3:44:35

2) Helena Zingmark, Stockholm, 3:53:28

3) Anna Kindlundh, Södertälje Nykvarn Orientering, 4:04:15

4) Marit Lundgren, DSIF, 4:07:06

5) Klara Torlén, Hammarby IF Skidor, 4:09:38

6) Susann Jungåker, Sollentuna, 4:12:34

7) Maja Öberg, GIH Stockholm, 4:13:46

8) Karin Frykfeldt, IK Hakarpspojkarna, 4:17:58

9) Tom Eriksson, Tullinge, 4:23:41

10) Synnöve Carlsson, Storvreta IK, 4:24:05

15) Lena Johansson, Mötesplats löpning, 4:27:45

47) Elin Liljeqvist, Söderbärke, 4:56:27

80) Mikaela Nordin, Tandvårdsgruppen, 5:14:03

192) Ebba Persson, Engelbrektsloppet, 6:22:11

216) Åsa Dahlén, Föreningen Engelbrektsloppet, 6:33:12

276) Anita Andersson, Engelbrektsloppet, 7:49:35

Engelbrektshalvan:

1) Rasmus Pettersson, Hägersta GF, 1:31:36

2) Fredrik Borgström, Avesta OK, 1:35:38

3) Sara Björklund, Alnö SK, 1:40:30

4) Sven-Inge Eriksson, Sunnansjö IK, 1:44:30

5) Birger Ivarsson, Avesta OK, 1:44:55

6) Oskar Karlsson, Norbergs OK, 1:45:38

7) Johan Hage, Fagersta OK, 1:46:34

8) Lars-Erik Hjelm, Norberg, 1:47:35

9) Olof Ivarsson, Rembo IK, 1:47:45

10) Harald W. Kling, IS Skultuna , 1:49:53

21) Carola Holm, Föreningen Engelbrektsloppet, 1:55:32

38) Lars Forsström, Fagersta Södra IK, 2:02:36

42) Kenneth Östberg, Norberg, 2:04:05

60) Thomas Ringblom, Norberg, 2:12:48

69) Caroline Setterwall, Norbergs OK, 2:16:40

81) Kari Katainen, Energihuset, 2:19:06

83) Lars-Olof Borking, Energihuset, 2:19:18

87) Per Nilsson, Fagersta Södra, 2:20:39

107) Per Sedenborg, norbergs ok, 2:25:40

134) Sofia Pettersson, Orginal Teamwear, 2:32:52

135) Jonas Gunnarsson, Orginal Teamwear, 2:32:55

136) Robert Rundberget, Karbenning GOIF, 2:33:06

148) Ella Wallin, Norbergs CK, 2:34:47

160) Bengt Thomaeus, Norberg, 2:35:53

179) Dan Karlsson, Team Karlsson, 2:39:11

198) Emil Ekroos, Norberg, 2:43:32

222) Lennart Fargve, Norberg, 2:48:09

229) Gerth Svensson, Föreningen Engelbrektsloppet, 2:48:58

258) Björn Ljunggren, Engelbrektsloppet/ Fagersta, 2:53:45

259) Sara Nordberg, Engelbrektsloppet, 2:53:58

269) Per Andersson, Engelbrektsloppet, 2:55:23

271) Erik Bodin, Söderbärke, 2:55:34

303) Linnéa Andersson, Engelbrektsloppet, 3:01:34

316) Linus Bäckman, Engelbrektsloppet, 3:03:35

488) Stefan Halen, föreningen Engelbrektsloppet, 3:41:52

496) Michael Andersson, Nordansjö, 3:43:26

557) Peter Paby, Norberg, 4:29:48

575) Leif Svensson, Föreningen Engelbrektsloppet, 5:11:03

576) Helen Åkerberg, Föreningen Engelbrektsloppet, 5:11:06

577) Felicia Hjelm, Föreningen Engelbrektsloppet , 5:11:10

Tävling:

Kristinaloppet

1) Nina Lintzén, Årsunda IF, 1:24:25

2) Elin Karlsson, Turebergs IF , 1:27:45

3) Kajsa Snihs, IK Jarl Rättvik, 1:28:48

4) Åsa Zetterberg Eriksson, Granbergsdals IF, 1:31:08

5) Kristina Lycke, Malungs IF Skidor, 1:32:32

6) Julia Seger, Boo Kanot och Skidklubb, 1:36:57

7) Linnea Nyström, Älvdalens IF Skidor, 1:38:07

8) Jessica Moverare, IKJ Haninge, 1:39:32

9) Anna-Karin Landerdahl, Hägersta GF, 1:39:44

10) Camilla Johansson, Norbergs OK, 1:40:29

15) Emma Ahlstrand, Orginal Teamwear, 1:52:10

16) Johanna Sömskar, Norbergs CK, 1:55:19

35) Tove Landrin, Engelbrektsloppet, 2:30:47

36) Caroline Karlsson, Engelbrektsloppet, 2:42:51

Motion:

1) Jenny Gotthardsson, IFK Hedemora, 1:48:30

2) Clara Lundmark, Norbergs ck, 1:54:13

3) Monica Fjellman, Norbergs ck, 1:58:49

4) Cecilia Berggren, Stockholm, 2:01:21

5) Ann Frisk, IFK Hedemora Skidor, 2:01:45

6) Anne-Marie Söderblom, Krylbo, 2:02:26

7) Berit Lind, Lidingö, 2:02:39

8) Sara Hillbom, Finspångs SOK, 2:03:22

9) Caroline Wilhelmsson, IFK Mariefred, 2:04:22

10) Laila Danielsson, IF Garparna skidor, 2:04:30

13) Sabina Ramström, Norbergs SK, 2:08:43

25) Lovisa Jonsson, Norbergs OK, 2:14:46

26) Eva Hedlund, Färna, 2:14:53

27) Annelie Spolander, Norbergs ok, 2:15:08

28) Åsa Danielsson, Engelbrektsloppet, 2:15:46

34) Jonna Löfberg, Smedjebacken, 2:17:18

59) Helena Nyström, Norberg, 2:22:41

73) Vanda Kuthanova, SK Trim/Virsbo, 2:27:40

77) Åsa Berglund, Engelbrektsloppet, 2:28:12

86) Elin Lindberg, Fagersta, 2:29:56

87) Marielle Isaksson, Norberg, 2:30:03

94) Sofia Andersson, Stora Enso, 2:31:16

101) Maja Nordström, Engelbrektsloppet, 2:32:09

104) Viktoria Eriksson, Trätsbo IF Norberg, 2:32:23

106) Sara Johansson, Norberg, 2:32:30

109) Therese Johansson, Norberg, 2:32:37

111) Sara Andersson, Stora Enso, 2:32:41

114) Marie Andersson, Stora Enso, 2:32:48

115) Marie Berggren, Fagersta, 2:32:53

120) Cecilia Engström, Engelbrektsloppet, 2:34:12

133) Soile Forsström, Fagersta Södra IK, 2:36:38

134) Maria Carlsson, Karbenning GOIF, 2:36:46

135) Kathinka Julin, Föreningen Engelbrektsloppet, 2:36:56

142) Charlotte Mattsson, Engelbrektsloppet, 2:37:30

146) Maria Malm, Norbergs CK, 2:38:27

154) Annika Pettersson, karbenning goif, 2:39:06

172) Emili Rejsjo, föreningen engelbrektsloppet, 2:42:21

179) Lotta Jofs, engelbrektsloppet, 2:43:16

190) Runa Nordin, Nordansjö, 2:44:52

192) Wilma Holst, Fagersta, 2:45:02

194) Anna Maja Holst, Fagersta, 2:45:05

207) Susanna Lindstedt, Norberg, 2:46:30

232) Monika Svederus Grahm, Engelbrektsloppet, 2:50:21

236) Helena Samuelson, engelbreksloppet/karlstad, 2:51:14

314) Monika Gustavsson, Engelbrektsloppet, 3:04:13

360) Eva With, Ramnäs, 3:09:45

426) Sofie Östberg, Föreningen Engelbrektsloppet, 3:20:05

429) Malin Cederholm, Engelbrektsloppet, 3:21:08

435) Marit Hichens-Bergström, Norberg, 3:22:29

439) Maja Alvbris, Norberg, 3:24:13

450) Åsa Hallgren, Engelbrektsloppet, 3:26:45

462) Astrid Svedérus, Engelbrektsloppet, 3:28:12

468) Josefin Sollander, föreningen Engelbrektsloppet, 3:29:04

469) Annica Oreland, Engelbrektsloppet, 3:29:05

532) Gabriella Bergkvist, Engelbrektsloppet, 3:50:46

558) Malin Fredenstedt, Engelbrektsloppet, 4:26:58

566) Marie Bengtsson, Fagersta, 4:42:06

Resultatskapare: Johan Källman

Mer läsning

Annons