Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det för Norra länsdelens orienterare

Resultatet från första dagens tävling i O-ringen.Läs även: O-ringens första dag är genomförd

Annons

Damer

D10  1) Lina Ås, Lunds OK, 13.44, 127) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 24.40

D20 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 35.59, 12) Lovisa Jonsson, Norbergs OK, 50.29

D40K-2 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 24.44, 87) Marie Berggren, Fagersta OK, 47.30

D50K 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 23.54, 61) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 36.23

D55 1) Karin Gunnarsson, Stora Tuna OK, 30.14, 131) Marita Stadig, SK Trim/Virsbo, 66.41

D55K 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 26.40, 53) Annelie Spolander, Norbergs OK, 40.01

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 23.42, 46) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 41.55

D70 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 27.50, 47) Gun-Britt Rosendahl, Fagersta OK, 62.15

D70K 1) Ingrid Rex Wallström, OK Landehof, 27.59, 39) Ingalill Westberg, SK Trim/Virsbo, 42.08, 55) Gurli Back, Fagersta OK, 48.11

D75 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 30.23, 29) Monica Theuser Wengrud, Norbergs OK, 56.45

Herrar

H11 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 17.37, 82) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 29.18 H12K 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 14.45, 14) Edvin Berggren, Fagersta OK, 23.34

H13 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 19.25, 197) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 68.20

H15 1) Philip Carlsson, Nyköpings OK, 28.12, 181) Thor Nilsson, Fagersta OK, 121.02

H16 1) Sander Arntzen, Asker SK, 27.45, 206) Alex Lindberg, Fagersta OK, 182.22

H17-20K 1) Filip Hahne, Insjöns IF OK, 35.50, 57) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 113.09

H21K-2 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 38.37, 23) Viktor Funcke, Norbergs OK, 49.13, 93) Robert Broström, OK Hedströmmen, 60.27, 192) David Stadig, SK Trim/Virsbo, 95.53

H35K 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 32.30, 150) Robert Hellgren, Norbergs OK, 61.24, 162) Henrik Hellgren, Norbergs OK, 65.59

H40K-1 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 32.04, 161) Johan Ericson, Fagersta OK, 89.26

H40K-2 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 33.18, 88) Niklas Olsson, Fagersta OK, 51.41

H45K-2 1) Johan Sundén, Västerås SOK, 26.18, 163) Mats Back, Fagersta OK, 48.58

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 33.03, 165) Esko Stadig, SK Trim/Virsbo, 67.54

H55K 1) Petter Gullikstad, Røros IL, 24.54, 107) Johan Karlsson, Norbergs OK, 39.42, 138) Mats Bergman, Norbergs OK, 47.23

H60 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 29.52, 20) Jan Gottfridsson, Norbergs OK, 36.47, 111) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 60.06 H60K 1) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 26.46, 71) Jan-Eric Hellgren, Norbergs OK, 36.55

H65 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 30.25, 37) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 40.13, 53) Johan Källman, Norbergs OK, 42.05 H65K 1) Stanislav Lesnikov, Azimuth-SPB, 25.28, 105) Lars Wisell, Fagersta OK, 38.51, 122) Per-Olof Einarsson, Fagersta OK, 41.51 H70K 1) Ulf Löfgren, Stora Tuna OK, 23.45, 186) Rolf Westberg, SK Trim/Virsbo, 70.26

H75 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.57, 7) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 35.50

H80 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 28.50, 3) John Vallin, OK Hedströmmen, 30.03, 37) Elof Back, Fagersta OK, 56.21, 47) Per Nilsson, Fagersta OK, 95.04

Övriga klasser

U1

1) Emil Johansson, Västvärmlands OK, 12.32, 165) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 21.03U2 1) Sofia Olsson, IK Hakarpspojkarna, 17.27, 299) Ludvig Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 39.47

D45M 1) Ingela Andersson, OK Orion, 29.40, 9) Malin Jonsson, OK Hedströmmen, 35.13, 24) Helén Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 41.05

D55M 1) Ingrid Adolfsson, OK Bävern, 35.08, 37) Sylvia Broström, OK Hedströmmen, 56.30, 45) Christina Englöf, Fagersta OK, 61.12

D60M 1) Kerstin Carlsson, OK Letstigen, 32.56, 21) Agneta Gustafsson, Norbergs OK, 47.13

H45M 1) Johan Eveborn, SOK Viljan, 35.38, 3) Stefan Jonsson, OK Hedströmmen, 39.11

H55M 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 29.07, 29) Mats Broström, OK Hedströmmen, 48.34

H65M 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 33.16, 36) Gunnar Klingberg, Karbennings GoIF, 75.11 Open 1 1) Axel Larsson, Laxå OK, 19.42, 2) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 23.20, 85) Margareta Dahlström, OK Hedströmmen, 44.03

Open 3 1) Emma Andersson, Göteborg, 23.06, 75) Linn Rydén, OK Hedströmmen, 38.34, 370) Cecilia Eriksson, Norbergs OK, 61.57 Open 5 1) Fredrik Johansson, Ronneby OK, 25.23, 96) Amanda Elmertoft, Norbergs OK, 38.08, 224) Lars-Åke Bylund, Fagersta OK, 47.03

Open 8 1) Anders Dalin, Leksands OK, 26.19, 35) Rasmus Elmertoft, Norbergs OK, 35.22, 55) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 38.02, 147) Tomas Henriksson, Norbergs OK, 47.25 Open 9 1) Jonas Leandersson, Södertälje-Nykvarn OF, 34.06, 106) Vanda Kuthanova, Fagersta OK, 122.10

Challenge D 10 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 55.49, 3) Maria Bylund, Fagersta OK, 61.21

Challenge D 5 1) Klara Ask, Markbygdens OK, 32.39, 6) Malin Björkqvist, Norbergs OK, 36.08

Challenge H 5 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 28.15, 18) Dan Arvidsson, Norbergs OK, 37.37

LIVERESULTAT: från måndagens etapp finns här

Mer läsning

Annons