Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så slutade OL-rounden

Under veckoslutet avgjordes OL-rounden i Lerkulan, mellan Skinnskatteberg och Riddarhyttan. Här är resultaten för de lokala löparna.

Annons

D16, 4 430 m (6 deltagare):

OL-rounden, dag 1, lång1) Tindra Jernström, Avesta OK, 48.49, 3) Hanna Eriksson, Norbergs OK, 1.37.26, 4) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 1.43.13.

H14, 3 840 m (13): 1) Kalle Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 33.32, 11) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 1.37.56.

D14 Kort, 2 410 m (2): 1) Johanna Halldin, KFUM Örebro OK, 30.04, 2) Ida Wilhelmsson, OK Hedströmmen, 38.34.

H14 Kort, 2 410 m (1): 1) Anders Andersson, OK Hedströmmen, 39.25.

H12, 2 410 m (14): 1) Viktor Sone, Attunda OK, 19.10, 7) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 24.00, 11) Edvin Berggren, Fagersta OK, 27.06, 13) Arvid Eriksson, Norbergs OK, 35.19.

D12 Kort, 1 990 m (1): 1) Ella Wilhelmsson, OK Hedströmmen, 20.03.

H12 Kort, 1 990 m (2): 1) Kalle Andersson, OK Hedströmmen, 16.16.

D10, 1 990 m (7): 1) Pauline Haglund, IFK Hedemora OK, 16.35, 3) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 18.33.

D45, 4 760 m (11): 1) Anna Strand, Attunda OK, 50.24, 4) Maria Bylund, Fagersta OK, 58.34.

D55, 4 010 m (7): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 49.10, 7) Annelie Spolander, Norbergs OK, 1.06.29.

D60, 3 470 m (8): 1) Ann-Britt Göransson, Almby IK, 50.23, 4) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 54.28.

H60, 4 760 m (15): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 47.51, 6) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 1.01.27.

H65, 4 570 m (16): 1) Johan Källman, Norbergs OK, 48.30, 2) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 49.47.

U1, 1 950 m (7): 1) Sofia Halldin, KFUM Örebro OK, 18.41, 3) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 20.10.

U2, 1 990 m (4): 1) Alicia Hermann, Västerås SOK, 26.20, 2) Moa Wilhelmsson, OK Hedströmmen, 30.04.

Öppen motion 3, 3 840 m (14): 1) Johan Petri, OK Djerf, 1.11.30, 3) Gun-Britt Rosendahl, Fagersta OK, 2.08.20.

Öppen motion 5, 4 430 m (22): 1) Kari Eklund, Södertälje-Nykvarn OF, 1.05.47, 8) Lennart Eriksson, Norbergs OK, 1.43.35, 9) Pia Johansson, do, 1.44.27, 13) Tove Winqvist, do, 2.08.47.

Öppen motion 7, 4 010 m (21): 1) Per-Inge Johansson, Klubblös, 48.55, 2) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 59.02, 7) Helén Liljebrand, do, 1.05.00, 10) Inger Järviken, Norbergs OK, 1.11.15.

Öppen motion 17, 4 010 m (13): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 45.04, 4) Jan Andersson, Norbergs OK, 1.13.30.

D16, 2 930 m (6):

OL-rounden, dag 2, medel1) Elin Lindblad, OK Djerf, 29.14, 3) Hanna Eriksson, Norbergs OK, 42.46.

H14, 2 740 m (12): 1) Fredrik Junevik, Leksands OK, 24.25, 10) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 52.44, 11) Anders Andersson, OK Hedströmmen, 1.18.25.

D14 Kort, 2 130 m (1): 1) Ida Wilhelmsson, OK Hedströmmen, 43.35.

D12, 2 130 m (8): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 14.57, 7) Ella Wilhelmsson, OK Hedströmmen, 23.01.

H12, 2 130 m (13): 1) Viktor Sone, Attunda OK, 13.04, 5) Samuel Resmalm, OK Hedströmmen, 17.47, 10) Arvid Eriksson, Norbergs OK, 22.28, 11) Edvin Berggren, Fagersta OK, 24.35.

D10, 2 120 m (8): 1) Pauline Haglund, IFK Hedemora OK, 14.07, 4) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 16.43.

D40, 3 790 m (6): 1) Anna Bogren, Hagaby GoIF Örebro, 40.49, 4) Marie Berggren, Fagersta OK, 57.32.

D45, 3 470 m (12): 1) Anna Strand, Attunda OK, 35.23, 6) Maria Bylund, Fagersta OK, 52.42.

D50, 3 310 m (10): 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 33.30, 7) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 52.10.

D60, 2 790 m (9): 1) Anna-Karin Johansson, Vandrarringen, 35.47, 4) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 41.25.

H65, 3 310 m (14): 1) Johan Källman, Norbergs OK, 35.46, 2) Hans-Erik Skalberg, Västerås SOK, 36.28.

H80, 2 190 m (5): 1) Alf Lundkvist, OK Tor, 37.16, 3) Elof Back, Fagersta OK, 44.03.

U2, 2 120 m (5): 1) David Jonforsen, Hallstahammars OK, 21.04, 4) Moa Wilhelmsson, OK Hedströmmen, 36.08.

Öppen motion 1, 2 120 m (7): 1) Judit Wennblom, Hagaby GoIF Örebro, 14.57, 4) Gurli Back, Fagersta OK, 33.20.

Öppen motion 3, 2 740 m (15): 1) Johan Petri, OK Djerf, 32.46, 2) Axel Andersson, Norbergs OK, 34.35, 4) Marie Andersson, do, 44.47, 6) Frida Andersson, do, 50.40.

Öppen motion 5, 2 930 m (16): 1) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.45, 6) Inger Järviken, Norbergs OK, 48.28, 11) Lennart Eriksson, do, 1.02.46, 15) Pia Johansson, do, 1.42.44.

Öppen motion 17, 3 060 m (15): 1) Per-Inge Johansson, Klubblös, 37.48, 5) Per Andersson, Norbergs OK, 46.43, 13) Jan Åhs, do, 1.02.55.

Öppen motion 8, 4 080 m (22): 1) August Mikaelsson, Västerås SOK, 34.39, 20) Mats Thunwall, SK Trim/Virsbo, 1.14.47, 21) Vanda Kuthanova, Fagersta OK, 1.33.54.

Mer läsning

Annons