Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Två vann dubbelt

Lyckade DM-tävlingar för Ludvig och John.

Annons

Orienterarnas DM i medel- och långdistans har under helgen avgjorts i Arboga. Ludvig Bylund från Fagersta OK vann båda distanserna i klassen H12. Samma fina prestation klarade OK Hedströmmens John Vallin i H80. I klassen H65 vann Ulf Kjellin, OKH, lördagens medeldistans medan NOK:s Johan Källman tog revansch genom att vinna långdistansen på söndagen.

Arboga, DM, medel, D14, 3 030 m (8): 1) Agnes Källström, Sala OK, 37.58, 3) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 44.32.

H12, 2 350 m (6): 1) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 27.12, 4) Edvin Berggren, do, 40.06.

D10, 1 840 m (8): 1) Elvira Björnberg, Västerås SOK, 17.41, 6) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 26.37.

D40, 3 640 m (8): 1) Eva Palm, Västerås SOK, 36.09, 3) Marie Berggren, Fagersta OK, 38.31, 5) Maria Bylund, do, 44.27.

D50, 3 000 m (8): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 35.23, 7) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 50.47.

H55, 3 710 m (5): 1) Mikael Utter, Surahammars SOK, 29.50, 2) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 33.40.

H65, 3 130 m (6): 1) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 33.48, 4) Johan Källman, Norbergs OK, 35.28.

D70, 2 490 m (5): 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 33.35, 3) Gurli Back, Fagersta OK, 54.00.

D75, 2 120 m (8): 1) Maud Bengtsson, Sala OK, 38.27, 5) Birgit Haglund, OK Hedströmmen, 1.31.20.

H75, 3 130 m (10): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 33.29, 2) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 34.45.

H80, 2 490 m (3): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 44.35, 3) Elof Back, Fagersta OK, 1.05.35.

Öppen motion 7, 3 620 m (18): 1) Jan Grann, Arboga OK, 38.29, 12) Marita Stadig, SK Trim/Virsbo, 1.21.08.

Arboga, DM, lång, D14, 4 030 m (7): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 33.30, 4) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 53.49.

H12, 2 910 m (2): 1) Ludvig Bylund, Fagersta OK, 33.06.

D10, 2 300 m (7): 1) Elvira Björnberg, Västerås SOK, 18.56, 4) Lovisa Bylund, Fagersta OK, 24.38.

D40, 4 920 m (7): 1) Anna Lindgren, Västerås SOK, 49.18, 3) Maria Bylund, Fagersta OK, 54.09.

D50, 4 070 m (8): 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 44.41, 5) Elisabet Elmertoft, Norbergs OK, 52.22.

D60, 3 610 m (5):

H55, 5 510 m (6): 1) Per-Olov Sjöström, Västerås SOK, 45.31, 2) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 51.36, 5) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 57.21.1) Inga-Britt Pettersson, Sala OK, 44.44, 5) Marianne Einarsson, Fagersta OK, 1.05.18.

H65, 4 620 m (7): 1) Johan Källman, Norbergs OK, 50.43, 2) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 50.56.

H75, 3 610 m (6): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 35.15, 2) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 39.02.

H80, 2 930 m (2): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 46.37.

U1, 2 230 m (12): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 18.06, 9) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 37.30.

Mer läsning

Annons