Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Till minne – Ellen Hammarström

Ellen Hammarström har gått ur tiden, 1929–2019.

Annons

2019 blev inte som vanligt för oss i vår förening, vi fick beskedet att vi förlorat vår förste ordförande Ellen Hammarström.

Hon blev den ordförande som blev vald till detta i interimsstyrelsen som startade oss 1978, till att bliva den förening som vi blivit tillsammans med flera mycket drivande forskare som utvecklat oss o flera forskare för framtiden.

Ellen var den som forskade idogt in i det längsta o hon kom långt in i 1700-talet samt att hon utvecklade sitt lärande visste vad lärande innebar som lärare hon var i grunden, gick kurs för undertecknad hösten 2014 i forskningen värld så trevligt vi hade saknaden blir stor för oss vi saknar en vän o kompis i föreningen.

Sänder en tanke till barn o barnbarn i denna svåra tid när livet förändras men går vidare trots allt.

Vi lyser frid över Ellens minne o hennes gärning i vår förening!

Vila i Frid!

Sällskapet Släktforskarne Fagersta genom Anders Wossmar, ordförande.