Annons
Vidare till fagersta-posten.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Till minne – Ellen Hammarström

Ellen Hammarström har gått ur tiden, 1929–2019.

2019 blev inte som vanligt för oss i vår förening, vi fick beskedet att vi förlorat vår förste ordförande Ellen Hammarström.

Hon blev den ordförande som blev vald till detta i interimsstyrelsen som startade oss 1978, till att bliva den förening som vi blivit tillsammans med flera mycket drivande forskare som utvecklat oss o flera forskare för framtiden.

Ellen var den som forskade idogt in i det längsta o hon kom långt in i 1700-talet samt att hon utvecklade sitt lärande visste vad lärande innebar som lärare hon var i grunden, gick kurs för undertecknad hösten 2014 i forskningen värld så trevligt vi hade saknaden blir stor för oss vi saknar en vän o kompis i föreningen.

Sänder en tanke till barn o barnbarn i denna svåra tid när livet förändras men går vidare trots allt.

Vi lyser frid över Ellens minne o hennes gärning i vår förening!

Vila i Frid!

Sällskapet Släktforskarne Fagersta genom Anders Wossmar, ordförande.